Četvrtak, 25 travnja, 2024

Akcija “Kurir”: Kako su Kinezi nelegalno iznosili novac iz BiH

Preporučeno

Službenici Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH završili su kontrole kod poreskih obveznika koji su bili predmet akcije kodnog naziva “Kurir”.

Kod pojedinih obveznika su u kontrolama utvrđeni manjkovi roba na zalihama i to u iznosu od 948.496,11 KM, a dok su pojedini imali viškove roba na zalihama u iznosu od 195.353,95 KM, saopćeno je danas iz UIO BiH.

Kako se pojašnjava, po okončanju akcije kodnog naziva “Kurir“, koju su proveli službenici UIO u saradnji sa službenicima SIPA-e, inspektori Sektora za poreze UIO završili su kontrole poslovanja sedam pravnih subjekata, čiji su vlasnici kineski državljani.

Upravo se čita:  Objavljeni detalji ubistva Banjalučanina na Manjači: Drvenom letvom Rodoljubu zadao više udaraca po glavi od kojih je preminuo

-Kontrole su podrazumijevale popis svih roba koje se nalaze na zalihama, a utvrđen je ogroman manjak roba na stanju, u ukupnom iznosu od 878.917,11 KM – navode iz UIO.

Na utvrđene manjkove robe bit će obračunat PDV u iznosu od 17 posto.

Također, kod pojedinih obveznika su utvrđeni i viškovi robe na stanju i to u iznosu 195.353,95 KM i ova je roba bila predmet oduzimanja od službenika UIO.

U narednom periodu UIO će protiv sedam pravnih subjekata, čiji su vlasnici kineski državljani, pripremiti izvještaj o postojanju osnova sumnje da su počinjena krivična djela poreska utaja i pranje novca, koji će biti proslijeđen Tužilaštvu BiH.

Upravo se čita:  Stravičan slučaj u Zenici: Policiji prijavljeno silovanje 16-godišnjakinje u parku pored škole

Podsjećaju i da su u nastavku akcije kodnog naziva “Kurir“ službenici UIO i SIPA-e, 15. aprila ove godine, izvršili pretrese na 18 lokacija širom BiH i utvrdili da je na nezakonit način iz BiH izneseno oko tri miliona eura.

Iz UIO naglašavaju da postoji osnovana sumnja da su pravani subjekti, čiji su vlasnici kineski državljani, u prethodnih nekoliko godina na nezakonit način uvozili robu u BiH, istu prodavali “na crno“ bez bilo kakve dokumentacije, a zatim novac pretvarali u eure i putem posrednika fizičkih osoba-građana BiH, isti prenosili u susjednu Republiku Hrvatsku, odakle je novac putem jedne komercijalne banke transferisan u Kinu.

Upravo se čita:  Potukle se sestre u Cazinu, jedna završila u bolnici, druga u pritvoru

Prvobitna akcija kodnog naziva “Kurir“ izvedena je krajem 2015. godine gdje je detaljnom istragom utvrđeno da su kineski državljani koji posluju u BiH i s njima povezanim preduzećima i pravnim osobama, duži vremenski period, vršili krijumčarenje i iznošenje iz BiH velikih količina gotovog novca (u ukupnom iznosu od najmanje 15 miliona eura), koji nije transferiran platnim prometom, već je fizički krijumčaren na teritoriju Republike Hrvatske te dalje u inostranstvo.

Sve prikupljene informacije i dokazi nalaze se u izvještajima koje će procesuirati Sud i Tužilaštvo BiH.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Uskoro stiže zatopljenje, temperature će biti prave ljetne

U Bosni i Hercegovini će preovladavati umjereno do pretežno oblačno vrijeme. Više sunčanih intervala prijepodne. U većem dijelu zemlje...

Još vijesti za vas