Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Američko-evropski udar na Dodika preko Beograda

Preporučeno

Pritisak Brisela na Srbiju da do kraja ove godine odredi svoju vanjsku politiku ili prema Evropskoj uniji ili prema Rusiji, zasigurno će se odraziti i na politiku u Bosni i Hercegovini odnosno u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska. Pritisak na Beograd analitičari iščitavaju dijelom i kao odgovor predsjedniku RS-a Miloradu Dodiku na održani neustavni referendum u Republici Srpskoj o danu ovog bh. entiteta.

Referendum o proslavi 9. januara održan je uprkos upozorenjima Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država da vlasti odustanu od referenduma, piše Patria.

Upravo se čita:  Sudije Ustavnog suda BiH: U toku su ozbiljni udari, ovo je dramatičan momenat

Vlada Srbije je na poziv Ministarstva odbrane Ruske Federacije poslala humanitarnu pomoć civilnim žrtvama rata u sirijskom gradu Alepu, zbog čega su EU i NATO vlastima Srbije ispostavili ultimatum. Srbijanski mediji su objavili da je iz Brisela i Vašingtona Beogradu poručeno da najkasnije do Nove godine moraju da usklade vanjsku politiku sa politikom EU i uvedu sankcije Moskvi. Srbija se, poručuju iz Brisela, mora jasno odrediti da li će se u cijelosti okrenuti prema Evropskoj uniji i NATO-u, ili će odustati od svog evropskog puta i okrenuti se Rusiji.

Upravo se čita:  Mart je pokazao hladnu stranu, ali stiže nova promjena: Oglasio se i meteorolog Nedim Sladić

Jasno je da će se položaj Srbije odraziti i na političke prilike u Bosni i Hercegovini. Ojačaju li veze Beograda i Brisela odnosno Beograda i NATO-a, tim putem će morati krenuti i vlasti iz Republike Srpske.

Indikativan je i sastanak između člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda Mladena Ivanića i američke ambasadorice Maureen Cormack, održan u srijedu u Sarajevu.

Iz Predsjedništva BiH je saopćeno kako je jedna оd tеmа sаstаnkа između Ivanića i Cormack bila i prоvоđеnjе аktivnоsti nа izrаdi dоkumеntа Prеglеd оdbrаnе. I Ivanić i Cormack su izrazili nadu da će nаvеdеni dоkumеnt biti priprеmlјеn u sklаdu sа dоgоvоrеnim principimа i u prеdviđеnоm rоku. Ovaj dokument trebao bi biti usvojen najkasnije do kraja novembra ove godine. Dokument Pregled odbrane između ostalog predviđa i uknjižbu vojne imovine na državu Bosnu i Hercegovinu, što će biti novi, snažan korak Bosne i Hercegovine prema NATO-u, ali i snažan udarac za Dodika, piše Patria.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ministrica Pozder posjetila Arcelor Mittal

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je u Zenici sa direktorom Arcelor Mittala Nikhil Mehtom i drugim...

Još vijesti za vas