Subota, 20 travnja, 2024

Bravo susjedi: Hrvatska je u finalu Svjetskog prvenstva

Preporučeno

Nogometna historija je ispisana! Reprezentacija Hrvatske se plasirala u finale Svjetskog prvenstva gdje će igrati protiv Francuske!

Hrvatska je nakon produžetaka savladala Englesku rezultatom 2:1 i ostvarila najveći uspjeh u historiji svog sporta.

Gordi Albion je fenomenalno otvorio meč i već u 5. minuti je poveo sjajnim golom Trippiera iz slobodnog udarca, koji je pogodio same rašlje za 1:0. Vodeći gol dao je krila Englezima koji su napadali i nakon toga, te su potpuno kontrolisali utakmicu, piše SC Sport.

U 30. minuti moglo je biti sve riješeno, ali Kane iz neposredne blizine nije uspio da pogodi mrežu i lopta je uz intervenciju Subašića pogodila stativu. Nedugo nakon toga prijetio je i Lingrad, ali šutirao je pored gola, da bi u 45. minuti Rakitić nakon slabog ispucavanja Pickforda bio u dobroj poziciji, ali je oklijevao i ostalo je 1:0.

Upravo se čita:  Akcija FUP-a u Sarajevu još traje: Policija iznijela veću količinu dokaznog materijala

Hrvatska je u nastavku zaigrala ipak mnogo bolje i smislenije. Iako nije bilo pravih šansi, vidljivo je da je Dalićeva ekipa preuzela inicijativu, a izjednačenje je stiglo u 70. minuti.

Vrsaljko je izvanredno centrirao sa desne strane, a Perišić je fenomenalno reagovao i petom poslao loptu u mrežu za 1:1 i veliko slavlje Hrvata. Samo dvije minuta kasnije fudbaler Intera je imao novu veliku šansu, ali je stativa spasila Engleze.

Upravo se čita:  Bećirović i Komšić razgovarali s generalnim sekretarom UN-a Antóniom Gutteresom u New Yorku

U 83. minuti veliku šansu je imao i Mandžukić, ali Pickford sjajno zaustavio njegov udarac. Već u narednom napadu i Perišić je ponovo prijetio, ali je lopta završila preko gola i ušlo se u produžetke.

Prvih 15 minuta u produžetku donijelo je dva velika uzvuđenja. Prvo je Stones u 99. minuti šutirao glavom nakon kornera, ali je Vrsaljko sa gol linije izbio loptu. Hrvatska je uzvratila u samom finišu, u 105. minuti kada je Perišić odlično ubacio sa lijeve strane, a udarac Mandžukića sa peterca još jednom je sjajno zaustavio Pickford.

Upravo se čita:  U TK moguće nove mjere: Kazna za one koji udjeljuju novac prosjacima

I onda, iz trećeg pokušaja u 109. minuti sjajni Mandžukić je matirao engleskog golmana. Perišić je odlično skočio, a lopta je došla do napadača Juventusa koji je iz prve šutitrao i zatresao mrežu za 2:1. Do kraja se rezultat nije mijenjao i Hrvatska se plasirala u historijsko finale u kojem će u nedjelju igrati protiv selekcije Francuske.