Subota, 20 travnja, 2024

Briga o porodicama stradalih na Marindvoru: Tešanj žali sugrađane

Preporučeno

razim i enesNakon tragične smrti Enesa (1974) i Razima Halilovića (1973) iz Tešnja, stanari ove općine još su u nevjerici. Enes i Razim iza sebe su ostavili po dvoje malodobne djece i supruge koje nisu zaposlene.

S obzirom na to da je riječ o maloj sredini, svi Tešnjaci su više ili manje poznavali radnike, poginule na gradilištu Marindvora. Još nije poznato kada će biti dženaza.

Dok je istraga u toku, Općina Centar Sarajevo je osigurala po 1.000 KM pomoći porodicama radnika. Ovu pomoć će dobiti i porodica povrijeđenog Nevzeta Halilovića, koji je u stabilnom stanju. Suad Huskić, načelnik Tešnja, čim je čuo za smrt sugrađana, obišao je porodice. Jedan od Halilovića mu je bio prijatelj iz osnovne škole, piše Oslobođenje.

– Općina im je na raspolaganju u svakom momentu, ali mislim da njima to trenutno nije ni na pameti. Skrhani su od boli, kazao je Huskić.

Miralem Jahić, tehnički direktor Famus-gradnje 3 d.o.o. Sarajevo, kazao je za Oslobođenje da je rukovodstvo firme, koja je izvođač radova na stambeno-poslovnom objektu u centru Sarajeva, po saznanju za nesreću, isti dan obišlo porodice tragično stradalih.

– Duboko žalimo za našim kolegama. Sve što možemo učiniti, učinit ćemo i već smo poduzeli korake. Preuzeli smo troškove školovanja djece. Nažalost, to je najmanje što možemo učiniti, kazao je Jahić.

Dodao je da će vlasnik Famus-gradnje Kemal Karahmet, također, obići porodice. On jučer nije mogao govoriti, jer je, kako je kazao, još u šoku. U ime Famus-gradnje, Jahić ističe da je svim uposlenicima veoma teško pao nesretni događaj. Sa radnicima su bili izuzetno bliski.

– Tešanj je malo mjesto, svi se znaju, većina je odrasla skupa. Enes i Razim nisu bili samo radnici, oni su bili dio Famusa od stvaranja firme. Bili su naši uposlenici desetak godina i dio familije. Nismo samo izgubili radnike, izgubili smo prijatelje. Bili su nam oslonac, podrška, rekao je Jahić.

Na pitanje zbog čega je dan nakon nesreće nekoliko radnika bilo na građevini, pojasnio je da su to morali učiniti.

– Morali smo otkloniti posljedice, kako bismo spriječili dalje ugrožavanje sigurnosti građana i glavne saobraćajnice, kazao je Jahić, dodavši kako u Famus-gradnji još ne mogu da vjeruju šta se desilo.

– Svojom ozbiljnošću, pokazali smo visok stepen zaštite na radu. Maksimalno smo kontrolisali tehnologiju koju primjenjujemo od početka do samog vrha objekta, konkretno na Marindvoru. Šta se zaista dogodilo, ni nama nije jasno. Sačekajmo rezultate istrage, zaključio je Jahić.

Dženana Hodžić, direktorica sektora za građevinarstvo Privredne komore FBiH, jučer je kazala da, kada je u pitanju nesretni događaj u centru Sarajeva, moraju odgovarati investitor i izvođač radova.

– Prostor je morao biti ograđen, jer je u pitanju građevina u centru grada. Zamislite da je u tom trenutku prošao tramvaj, rekla je Hodžić.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Delegacija Evropske unije u BiH osudila je negiranje genocida u Srebrenici tokom sjednice Narodne skupštine RS i mitinga „Srpska...

Još vijesti za vas