Četvrtak, 25 travnja, 2024

Čeka se mišljenje nadležnih institucija o Pravilniku o lijekovima

Preporučeno

Predsjedavajući Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Denis Zvizdić je, odgovarajući na pitanje delegata Dragutina Rodića na današnjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH u vezi s usvajanjem Pravilnika o reguliranju maksimalne cijene lijekova u BiH, kazao da se čeka mišljenje nadležnih institucija u vezi s novim prijedloga Pravilnika i na konsenzus stručnog Vijeća Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH o određenim rješenjima u Pravilniku.

Podsjetio je da je Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH u junu dostavila Ministarstvu civilnih poslova BiH novi prijedlog Pravilnika o načinima kontrole cijena, oblikovanja cijena lijekova te izvještavanja o cijenama lijekova u BiH, koji je proslijeđen nadležnim institucijama da bi dale svoje mišljenje.

Upravo se čita:  Aktuelni saziv Vlade FBiH proslavlja prvi rođendan: Nikšić i Isak s osmijehom rezali tortu

Međutim, napominje Zvizdić, Vijeće ministara nije dobilo mišljenja, a bez njih je, kaže, nemoguće da ovaj nekompletiran materijal bude na sjednici Vijeća ministara.

Također je podsjetio da je u međuvremenu stručno vijeće Agencije za lijekove i medicinska sredstva održalo sjednicu kada su pokušali postići konsenzus o rješenju u Pravilniku, međutim, nisu uspjeli doći do zajedničkog stava.

– Dat ćemo dodatni rok od nekoliko sedmica stručnom Vijeću Agencije da još jednom organiziraju sjednicu i pokušaju postići konsenzus koji će na neki način biti smjernica za rad Vijeća ministara – rekao je Zvizdić, dodajući da će se, kada stručno Vijeće postigne konsenzus ili kada dobiju mišljenja nadležnih institucija, stvoriti pretpostavke da Pravilnik bude usvojen.

Upravo se čita:  Milorad Dodik: Mi smo se već razišli

Stav Vijeća ministara, istakao je, jeste da treba usvojiti ovaj pravilnik koji će zasigurno dovesti do uštede na tržištu lijekova u BiH, ali da Pravilnik prvo mora proći određene procedure.

Predsjedavajući Vijeća ministara je, odgovarajući na pitanje delegata Sredoja Novića u vezi s načinom osiguranja osoba, objekata i imovine u BiH i inostranstvu te troškova koji se izdvajaju u ovu svrhu, podsjetio da Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH u izvršenju svoje zakonske obaveze primjenjuje uputstvo o obimu i načinu vršenja poslova fizičkog i tehničkog osiguranja osoba, objekata i imovine.

Upravo se čita:  Sjednica Predstavničkog doma Parlamenta FBiH se nastavlja nakon prekida 4. marta

Zvizdić je istog stava kao i Nović da pitanje osiguranja u BiH treba učiniti transparentnim, ali da ne treba biti vezano samo za ovu godinu već da treba napraviti uporednu tabelu od 2010. do 2016. godine, kao i da nikako ne treba biti vezano samo za nivo BiH, već i za nivo entiteta.

Predložio je da se pitanje osiguranja u BiH proširi u ovom obimu da bismo imali jasan i transparentan podatak o tome kakvo pravo na osiguranje ima bar 30 ključnih funkcionera u BiH, u kojem obimu i koliko se uopće novca za to troši.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Aktuelni saziv Vlade FBiH proslavlja prvi rođendan: Nikšić i Isak s osmijehom rezali tortu

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas obilježava godinu dana rada aktuelnog saziva. Tim povodom je održana i sjednica Vlade,...

Još vijesti za vas