Četiri godine od smrti neponovljivog šampiona Adnana Ćatića Ćate

BiH je izgubila svog najboljeg penjača prije četiri godine na ovaj dan – 26. maja 2012. godine; Adnan Ćatić je tragično stradao prilikom spuštanja čamcem niz nabujalu Miljacku.

Adnan Ćatić bio je jedan od najboljih penjača u Bosni i Hercegovini. Rođen je 1984. godine, već se s 15 godina počeo baviti sportskim penjanjem, isprva samo rekreativno, a od 2003. godine počinje se profesionalno baviti penjanjem.

Osnivač je kluba ekstremnih sportova Red Point u Sarajevu. Bio je prvi Bosanac koji je ikada učestvovao na Svjetskom prvenstvu u penjanju, gdje je zauzeo 29. mjesto od 460 učesnika uprkos nedostatku podrške zvaničnih institucija. Autor je i kratkog dokumentarnog filma Red Point koji je na 3. Tango World Film Festivalu u Paklenici (Hrvatska) osvojio dvije nagrade.

Upravo se čita:  Sindikalna potrošačka korpa opasno se približila 3.000 KM

Dva puta je osvojio treće, jednom četvrto i jednom peto mjesto na Big Wall Speed Climbing (Paklenica, Hrvatska), najjačem takmičenju u Evropi u brzom penjanju na stijenu visoku 160 metara. Osvojio je još desetak prvih mjesta u težinskom, brzinskom i penjanju u ledu.

Sam je finansirao penjalište na Špicastoj stijeni iznad Sarajeva. Na stijenu Babin zub popeo se bez ikakva osiguranja; samo uz pomoć magnezija kojim se sprječava znojenje ruku. Na njen vrh je okačio čamac. Gliser težak stotinu kilograma izvlačio je osam sati s kolegom Nihadom Dupovcem, a sve kako bi skrenuo pažnju javnosti na ekstremne sportove, prilično zapostavljene u BiH.

Upravo se čita:  Završena sanacija: Kada će most “Počitelj” biti pušten u promet?

Na takmičenju za prvaka države u posljednjem kolu održanom u Zenici 2004. godine pobijedio je sa slomljenom nogom, a do stijene je došao sa štakama. Godine 2006. se čak šest puta našao na pobjedničkom postolju na takmičenjima u Hrvatskoj, Rumuniji, Srbiji i Bosni i Hercegovini. Pred otvorenje Sarajevo Film Festivala se popeo na zgradu UPI-ja, uprkos tome što nije imao dozvolu od nadležnih.

Upravo se čita:  Upaljen narandžasti meteoalarm za veći dio BiH

Spomen-ploča Adnanu Ćatiću otkrivena je na prvu godišnjicu njegove smrti u Sarajevu, a postavljena je u stijeni uz šetnicu Aleja ambasadora, 20-ak metara od mosta na Darivi, na mjestu koje je odabrala porodica Adnana Ćatića.