Četvrtak, 25 travnja, 2024

Cijena kilograma i do 8.000 eura: Senad Miljković iz Velike Kladuše pronašao crne tartufe

Preporučeno

a6748c43e70344a3ff9f3a40b4683baf

Senad Miljković iz Velike Kladuše pronašao je mnoštvo zanimljivih stvari u Kladuškim šumama, ali najprofitabilnija stvar koju je pronašao – porodica gljiva tartufa, piše Kladusa.net

Pronašao ih je sam, bez pomoći psa, kopajući tamo gdje je očekivao da će ih naći.

Tartuf je vrlo cijenjena jestiva gljiva, gomoljka iz porodice tubera. Čuvena je po svojim ljekovitim svojstvima, poznata i cijenjena još od vremena prije nove ere. Tartufi se razvijaju jedino u simbiozi sa drvećem. Imaju podzemna gomoljasta tijela okruglog nepravilnog oblika. Specifičnog su jakog mirisa, pa se potraga za njima vrši pomoću posebno dresiranih pasa, nekada i svinja, a pronađu ih po mirisu i još neke životinje, te insekti. Po boji se dijele na crne i bijele i dostižu visoke, nekada astronomske cijene. Tartufi imaju izuzetno ljekovito svojstvo, a najčešće se koriste u kulinarstvu.

Upravo se čita:  Uloge se mijenjaju: Dio Bosne i Hercegovine koji je jučer prošao dobro, sutra će biti na najvećem udaru vremenske promjene

crni_tartufi

Miljković je pronašao na internetu sve što se moglo znati o tartufima.

Najpoznatije nalazište tartufa u Hrvatskoj je dolina rijeke Mirne. U gastronomskom svijetu su poznati bijeli tartufi iz Albe, Pijemont, Italija. U Europi se zadnjih godina pojavljuju kineski tartufi koji su znatno jeftiniji (i do 20 puta!), a može ih se raspoznati samo laboratorijskom pretragom.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili upozorenje: Večeras opasnost od mraza; jedan dio BiH imat će sreće

Proizvodi se i maslinovo ulje s aromom tartufa.

Tartufi su najcjenjenija i najskuplja jestiva gljiva na svijetu. Pored izuzetnog ukusa, čuvena je po svojim ljekovitim svojstvima. Od davnina je poznato da djeluje na potenciju i vitalnost cijelog organizma. Najbolja je – “Hrana za mozak”.

Njegove aktivne materije djeluju kao neutrotransmiteri i obnavljaju sive ćelije. Na taj način poboljšava sposobnosti učenja, pamćenja, koncentracije i mentalne izdržljivosti.

Tartufi se razvijaju jedino ako žive u simbiozi s drvećem.

Pošto žive pod zemljom, prilikom sazrijevanja ispuštaju mirise po kojima ih pronalaze brojne životinje i insekti koji se hrane ovom gljivom i na taj način rješajavaju spore čime počinje novi životni ciklus tartufa. Berba tartufa vrši se uz pomoć posebno obučenih pasa koji njuhom otkrivaju podzemne gomoljače i ukazuju samo na zrele primjerke. Zavisno od vrste, tarufi rastu na dubini od 10 do 70 centimetara. Prema boji, tartufi se dijele na bijele i crne, a cijena kilograma kreće se do nevjerovatnih 8.000 eura, koliko košta Tuber magnatum.

Upravo se čita:  Ramo Isak o hapšenjima: Malo mi je ovo neozbiljno... Šta se čekalo godinama? To je trebalo odmah riješiti ako je bilo dokaza

Prvi su Francuzi počeli sa uzgajanjem tartufa i danas su, zajedno s Italijanima njihovi najveći uzgajivači, ali i najvjerniji konzumenti.

Manje poznata osobina tartufa je njegovo izuzetno ljekovito svojstvo.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Aktuelni saziv Vlade FBiH proslavlja prvi rođendan: Nikšić i Isak s osmijehom rezali tortu

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas obilježava godinu dana rada aktuelnog saziva. Tim povodom je održana i sjednica Vlade,...

Još vijesti za vas