Petak, 19 travnja, 2024

Dizelaši, sada je stvarno kraj: Kazna i do 30.000 eura

Preporučeno

Ministri privreda zemalja Evropske unije postigli su dogovor oko strožijih ekoloških pravila za privatna vozila.

Udruženja za zaštitu životne sredine i potrošača nisu zadovoljne i smatraju da pravila imaju nedostatke.

Nakon dugih i mukotrpnih pregovora, ministri privreda zemalja-članica Evropske unije postigli su u Briselu dogovor oko testiranja izduvnih gasova.

U pozadini tog dogovora su manipulacije oko količine štetnih izduvnih gasova kod automobila s motorima na dizel-pogon koji već nekoliko godina zaokupljaju pažnju javnosti.

– Krajnje je vrijeme da Evropska komisija predloži pouzdane sisteme za izdavanje upotrebnih dozvola za automobile – rekla je komesarka Evropske komisije za privredu Elżbieta Bieńkowska i dodala da “mi smo to dužni našim građanima, isto kao što smo dužni i onim proizvođačima koji nisu manipulisali.“

Njemačka je zadovoljna

Prijedlozi za raspravu oko izdavanja dozvola za tipove vozila i kontrolu tržišta, na stolu su još od početka 2016. Do sada su za izdavanje potvrda po kojima neko vozilo ispunjava uslove za puštanje na tržište bile nadležne isključivo zemlje-članice. Pridržavanje pravila EU ostavljeno je proizvođaču. Cilj novog pravila je više nezavisnosti pri kontroli i pojačani nadzor evropskih službi.

Međutim, postignuti kompromis za Evropsku komisiju je samo djelimično uspeh. Većina zemalja-članica tražila je još strožije kontrole, što znači bolje testiranje novih automobila i nasumične kontrole vozila koja su već na tržištu. S druge strane, neke zemlje, a prije svega Njemačka sa svojom jakom automobilskom industrijom, željele su da svoje proizvođače zaštite koliko god je to moguće.

Ipak, sada su i Nijemci dali zeleno svjetlo: “Došli smo do rješenja koje je prihvatljivo i za Njemačku“, izjavio je Matias Mahnig, državni sekretar u njemačkom Ministarstvu privrede. Rješenje je tipično briselsko: i vuk sit i koze na broju. Nacionalne države ubuduće će pojačano da sarađuju na evropskom nivou, ali će istovremeno zadržati svoje nadležnosti.

Ko kontrolira, a ko kažnjava?

Konkretno: Komisija će samo predlagati pravila, a kontrole će sprovoditi same zemlje-članice. Isto tako, Komisija može i da izriče kazne – do 30.000 eura po automobilu. Komisija isto tako smije sama da vrši nasumične kontrole u zemljama-članicama. Zemlje-članice dogovorile su se i oko formiranja posebnog tijela koje bi reagiralo u slučaju nejasnoća između zemalja-članica i Brisela.

– Nama u Evropi portreban je uvjerljiv odgovor na skandal s manipulacijom rezultata mjerenja izduvnih gasova – rekao je Mahnig. Zakon ipak, mora još da odobri i Evropski parlament gdje su, međutim, tri države – među kojima i Velika Britanija – već najavile otpor.

Kritičari nezadovoljni

Sa stanovišta udruženja za zaštitu potrošača, kao i onih za životnu sredinu, nova evropska pravila ne idu dovoljno daleko i još uvijek ostavljaju previše prostora nacionalnim nivoima.

Krovno udruženje zaštitnika životne sredine i kontrole saobraćaja “Transport&Environment“ ocjenjuje da je reforma “razvodnjena“.

– Parlament Evropske unije i Komisija bi, u dodatnim pregovorima trebalo da se založe za istinsko pooštravanje sadašnjih pravila – kaže njihova portparolka Julija Poliskanova.

Dogovor ministara privreda zemalja-članica nipošto ne znači kraj rasprave o kontroli vozila. Slijede dalje rasprave na nivou Unije, Komisije i Parlamenta, gdje bi detalji dogovora još jednom mogli da budu dovedeni pod znak pitanja.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Uhapšena djevojka iz Živinica: Varala prilikom iznajmljivanja vozila, “zaradila” preko 120.000 KM

Djevojka iz Živinica uhapšena je od strane pripadnika MUP-a TK zbog sumnje da je u proteklom periodu prevarila fizičke...

Još vijesti za vas