Utorak, 23 travnja, 2024

Do sada odnijela na desetine života: Smrtonosna igra “Plavi kit” stigla i u BiH!?

Preporučeno

Opasnostima koje djecu vrebaju na internetu jednostavno kao da nema kraja, a najnovija i najstrašnija od svih do sada, krije se iza igre benignoga naziva koji može privući pažnju i znatiželju djece i tinejdžera “Plavi kit”. Roditelji su počeli da traže savjete, a ovaj zastrašujući i morbidan internet fenomen došao je i do BiH. Tvrdi to psiholog Dženan Skelić kojeg zabrinuti roditelji zovu i traže savjete.

– Razgovarao sam s nekoliko vidno zabrinutih roditelja koji me zovu i ne znaju šta da rade – rekao je Skelić, piše Večernji list.

Iako, na svu sreću, u BiH, prema dosadašnjim podacima, nisu zabilježeni slučajevi smrti povezani s tom igrom, sve je više informacija širom svijeta, a posebno u Rusiji gdje je ta zastrašujuća igra odnijela na desetine života.

Upravo se čita:  Hoće li se janjac “okrenuti”? Evo kakvo nas vrijeme očekuje za prvomajske praznike

Kako je kazao Skelić, djeca u BiH takođe su instalirala tu igricu, a vrlo je teško znati je li je dijete počelo igrati.

– Čuo sam da su djeca otvarala i tražila igricu. Vrlo je teško u početku upratiti ako neko krene s igricom obzirom na to da ona počinje banalnim stvarima. To, zapravo, i jest dobro objašnjenje kako je moguće da dođe do uvlačenja – smatra on.

Upravo se čita:  PIO/MIO zvanično objavio: Ovo je iznos minimalne penzije koja će biti isplaćivana od maja

Najranjivija populacija za tu igricu su adolescenti, upravo zato što se suočavaju s najznačajnijom životnom krizom, krizom identiteta, objašnjava Skelić.

Situacija je dodatno komplikovana jer je nemoguće djelovati preventivno.

– Uslovno rečeno, opasno bi moglo biti i razgovarati s djecom jer ih na taj način možemo uputiti na to. Najvažnije je biti u toku na kakve društvene mreže djeca odlaze, ali u suštini treba razgovarati s djecom i posvetiti im svaki dan pažnju – savjetuje on.

I dok su roditelji s pravom zabrinuti, internet stručnjak i softverski inženjer Amel Spahić ističe kako postoje određeni načini kojima bi roditelji mogli zaštititi svoje dijete.

Upravo se čita:  Prognoza nije obećavajuća: “Zima” u aprilu će potrajati, evo kada stiže stabilizacija

– Zaštitu na društvenim mrežama vrlo je teško provesti direktnim nadzorom jer djeca uvijek mogu naći način kako stupiti u kontakt s pošastima. Ipak, takozvani “Social Media Trackers” pruža mogućnost zaštite interakcije na društvenim mrežama s adresama koje sadrže riječi ili fraze koje mogu upućivati na neprikladan razgovor ili post – savjetuje on.

Prema mišljenju psihologa Skelića, cjelokupnu alarmantnu situaciju najbolje je riješiti u korenu, odnosno brisanjem igrice.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije danas postiglo konsenzus o stavu u vezi s apliciranjem Kosova za članstvo u Vijeće...

Još vijesti za vas