Subota, 20 travnja, 2024

Francuska peti put osvojila Svjetsko rukometno prvenstvo

Francuska je pobjedom nad domaćinom Svjetskog rukometnog prvenstva Katara osvojila svoju rekordnu petu titulu šampiona, a srebrenom medaljom na prvenstvu su se u dresu Katara okitila i dvojica igrača iz BiH i trojica iz Crne Gore

Večerašnjim finalnim duelom Francuske i Katara završeno je 24. Svjetsko prvenstvo u rukometu, a pobjedu je slavila Francuska rezultatom 25:22, javlja Anadolu Agency (AA).

Francuska je tako postala jedina zemlja na svijetu koja u svojim vitrinama ima pet titula Svjetskog prvenstva i iza sebe je ostavila Rumuniju i Švedsku koje su pehar prvaka osvajale po četiri puta.

Katar je sa većinski naturaliziranim timom postao prvi azijski finalista Svjetskog prvenstva i jedno su od najprijatnijeg iznenađenja prvenstva. Među reprezentativcima koji su se u dresu Katara okitili srebrenom medaljmon na Svjetskom prvenstvu je i pet igrača iz regije i to Danijel Šarić i Eldar Memišević iz BiH te Žarko Marković, Goran Stojanović i Jovo Damjanović iz Crne Gore.

Finale u do posljednjeg mjesta ispunjenoj Lusail Areni u Dohi počelo je vodstvom Katara sa 1:0, ali Francuzi su odgovorili preko večeras raspoloženog Nikole Karabatića. Rezultatski egal trajao je do sredine prvog poluvremena kada se Francuzi odvajaju na tri gola prednosti (8:5). Imali su Francuzi i prednost od šest golova, ali prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 14:11 u korist Francuza.

Upravo se čita:  Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Drugo poluvrijeme je također, počelo golom Katara, koji je rezultatski zaostatak od 2-3 gola držao do 42. minute, kada dolaze na samo gol zaostatka. Međutim Francuzi su pokazali dominaciju i nisu dozvolili protivniku da im ugrozi petu titulu prvaka svijeta koju su večeras osvojili rezultatom 25:22.

– Poljaci srebreni, Slovenci bez karte za Olimpijadu –

U ranijem terminu danas je odigran i susret za treće mjesto u kojem su se sastali Poljska i Španija. Poljaci su se na kraju okitili bronzanom medaljom i sada se u potpunosti mogu posvetiti organizaciji predstojećeg Evropskog prvensta na kojem će kao domaćini pretendirati na najviše postolje.

Susret je bio jedan od najneizvjesnijih na proteklom prvenstvu, a Poljaci su tek u produžecima stekli prednost za osvajanje trećeg mjesta. Na kraju prvog poluvremena rezultat je bio 13:13, a i drugo poluvrijeme je završeno neriješenim rezultatom 24:24. Poljska je u produžecima bila bolja sa 5:4 i zasluženo su ponijeli bronzu.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili upozorenje: Večeras opasnost od mraza; jedan dio BiH imat će sreće

Reprezentacije iz regije, Hrvatska i Slovenija jučer su završile svoje nastupe na prvenstvu. Hrvatska je u razigravanju za peto mjesto poražena od selekcije Danske rezultatom 28:24. Hrvati i Danci su već ranije osigurali nastup na Olimpijadi, pa je utakmica imala samo prestižni značaj.

aa_picture_20150201_4438198_web

I Slovenci su poraženi u razigravanju za sedmo mjesto od selekcije Njemačke rezultatom 30:27, ali je njima poraz mnogo teže pao jer nisu izborili to sedmo mjesto koje također, vodi na predstojeće Olimpijske igre. Reprezentativac Slovenije Dragan Gajić je sa 71 golom bio najbolji strijelac prvenstva.

Nade Slovenije da će sa tog osmog mjesta ipak zaigrati na Olimpijadi u Rio de Janeiru sada su usmjerene ka Azijskom rukometnom prvenstvu u oktobru ove godine i Evropsko prvenstvo u januaru naredne godine. Naime, ukoliko titulu evropskog prvaka osvoji Slovenija ili neka od evropskih selekcija iz reda prvih sedam sa prvenstva u Kataru, Slovenci bi dobili kartu za Rio. Također, ukoliko Katar osvoji Azijsko prvenstvo, Slovenci će igrati na Olimpijadi.

Upravo se čita:  Strujni udar Vlade FBiH: Poskupljenje struje najviše će pogoditi porodice s većim brojem djece

Makedonija je prvenstvo u Kataru završila na 9. mjestu, a slijede 10. Švedska, 11. Island, 12. Argentina, 13. Austrija, 14. Egipat, 15. Tunis, 16. Brazil, 17. Češka, 18. Bjelorusija, 19. Rusija, 20. BiH, 21. Iran, 22. Saudijska Arabija, 23. Čile i 24. Alžir.

– Svjetsko prvenstvo 2017. godine u Francuskoj –

Svjetska rukometna organizacija je danas potvrdila da će naredno Svjetsko prvenstvo biti održano u Francuskoj. Bit će to 25. po redu Svjetsko prvenstvo, a na rasporedu je od 16. do 29. januara 2017. godine.

Organizator prvenstva u Kataru je dobio sve pohvale, ali se iz IHF-a nadaju da će prvenstvo u Francuskoj oboriti rekord gledanosti utakmica, što je bila manje sjajna strana prvog dijela prvenstva u Kataru.