Petak, 29 ožujka, 2024

Građani BiH zabrinuti zbog prisutnosti GMO proizvoda na domaćem tržištu

Preporučeno

Građani BiH zabrinuti su zbog genetski modificiranih (GMO) proizvoda i njihove prisutnosti na domaćem tržištu. Pokazalo je to istraživanje stavova i mišljenja potrošača o genetski modificiranoj (GMO) hrani za ljude i životinje koje je za GIZ provelo Udruženje za zaštitu potrošača Tuzla.

Većina od više od 1.000 intervjuiranih ispitanika je protiv genetskog inženjeringa u poljoprivredi i proizvodnji hrane. Oko 90 posto intervjuiranih je spremno da plati više za hranu bez utjecaja GMO-a.

Upravo se čita:  Kome je FBiH dužna isplatiti hiljadu KM po kvadratnom metru stana

Većina sudionika istraživanja vjeruje da lokalno proizvedena hrana nije genetski modificirana. Istraživanje je pokazalo da bh. građani imaju nedostatak informacija i znanja o GMO proizvodima, čak i u kategoriji mlađih ispitanika i studenata.

Prva od tri prezentacije rezultata istraživanja organizirana je prošle sedmice na informativnom skupu u Tuzli, koji su organizirali Agencija za sigurnost hrane BiH, Udruženje za zaštitu potrošača Tuzla, Dunav Soja Inicijativa i GIZ projekt “Genetski nemodificirana kvalitetna soja iz Dunavske regije”.

Upravo se čita:  Objavljen identitet napadača u Moskvi

Na skupu se razgovaralo o važnosti teme i trenutnoj situaciji s genetski modificiranim organizmima (GMO) u BiH.

Predstavnici Agencije za certificiranje halal kvalitete informirali su sudionike skupa o tome da halal standard ne dozvoljava prisustvo GMO-a u proizvodima.

Osnovni cilj tih prezentacija je jačanje svijesti o trenutnoj situaciji s GMO proizvodima na bh. tržištu. To podrazumijeva i novonastalu situaciju u vezi s legalizacijom uvoza GMO proizvoda i namjeru vlada da se u BiH implementira sistem označavanja za proizvode koji ne sadrže GMO.

Upravo se čita:  Protest građana sedam mostarskih naselja: Strepimo za svoje živote

– Označavanje proizvoda, koji ne sadrže GMO, predstavljat će veliki korak naprijed u slobodi izbora za bh. potrošače – navode iz Njemačke vladine organizacije GIZ – Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit.

Za juni ove godine, u Banja Luci i Mostaru, planirani su informativni skupovi i prezentacije rezultata istraživanja.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Fotografije hapšenja tri muškarca iz Hadžića zbog sumnje na povezanost s nestankom Danke (2) iz Srbije

Tri osobe iz okoline Hadžića uhapšene su zbog tvrdnji da imaju informacije o nestaloj djevojčici Danki Ilić i za...

Još vijesti za vas