Četvrtak, 25 travnja, 2024

Građani krivi što je Zemaljski muzej i dalje zatvoren?

Preporučeno

Arhiv
Arhiv

Na portalu “Klix „pokrenuta je anketa s pitanjem “Ko je odgovoran za to što je Zemaljski muzej i dalje zatvoren?”

Ponuđene opcije su: građani, menadžment Zemaljskog muzeja, Vlada Federacije, Ministarstvo civilnih poslova BiH i svi zajedno.

A sudeći prema rezultatima ankete najviše krivice za zatvorena vrata Muzeja snose sami građani BiH.

Tako su učesnici ankete sa 916 glasova ili 37 posto najveću krivicu pripisali upravo građanima, zatim menadžmentu Zemaljskog muzeja sa 615 glasova ili 25 posto .

Upravo se čita:  Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Na trećem mjestu po odgovornosti prema rezultatima ankete su svi zajedno sa 493 glasa ili 20 posto, dok su na zadnjim mjestima što iznenađuje Vlada Federacije sa 341 glasom ili tek 14 posto i Ministarstvo civilnih poslova BiH sa 120 glasova ili samo 5 posto.

Podsjetimo da je nakon 124 godine postojanja, 4. oktobra 2012. godine zakivanjem dasaka na ulazna vrata Zemaljskog muzeja BiH ova institucija prekinula rad.

Na taj čin uposlenici Muzeja odlučili su se nakon višegodišnje agonije koju prolazi ova muzejska institucija zajedno s ostalih šest institucija kulture od državnog značaja jer im do danas nije riješen pravni status, a time ni redovno finansiranje.

Upravo se čita:  Transparency International o samovolji režima u RS-u: Otvara se prostor za kriminal i nekažnjavanje korupcije, a BiH se uvodi u neizvjesnost

Ovih dana su se mogle čuti najave iz Vlade Federacije BiH tj ministra kulture Salmira Kaplana da bi Zemaljski muzej mogao biti uskoro otvoren ali i odgovori direktora Muzeja Adana Busuladžića da se još nisu stekli uslovi za to da Muzej skine daske sa svojih vrata i nastavi s radom.

Također, direktor Misije USAID-a u BiH David Barth u intervjuu za FENU naglašava da građani Bosne i Hercegovine i cijelog svijeta, zaslužuju priliku da ponovo uživaju u blagu Zemaljskog muzeja- blagu poput sarajevske Hagade, iluminiranog sefardskog rukopisa iz 14.vijeka čija vrijednost je procijenjena na 700 miliona dolara, biblioteke od 250.000 svezaka, opsežnoj kolekciji narodnih nošnji, poznatoj entomološkoj kolekciji i jedinstvenoj kolekciji neolitičke keramike pronađene u međunarodno poznatom nalazištu u Butmiru.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Najavili raniju isplatu aprilskih penzija

Ministarstvo finansija saopštilo je da će u Republici Srpskoj u petak, 26. aprila, biti isplaćene aprilske penzije, za koje...

Još vijesti za vas