Srijeda, 24 travnja, 2024

Grupa mešetara u fondovima upravlja imovinom 200.000 građana BiH

Preporučeno

amer jerlagic

Preko 200.000 građana BiH dali su svoje certifikate Investicijskim fondovima, a sada nemaju nikakve informacije o stanju svojih dionica, upravljačkim pravima i održavanju skupština, koje su ponekad polulegalne. Nemaju priliku da postave nekoga u nadzorni  odbor, upravu ili osiguraju zapošljenje u preduzeću kojim upravljaju investicijski fondovi kojima su dali svoje certifikate. O ovoj temi razgovarali smo sa predsjednikom Stranke za BiH i bivšim direktorom Elektroprivrede BiH, Amerom Jerlagićem.

Biznis.ba: Gospodine Jerlagić poznato je da ste vodili najveću kompaniju u BiH i da ste se bavili korporativnim upravljanjem. Da li nam možete reći nekoliko informacija o korporativnom upravljanju u BiH?

Jerlagić: Ne bih sebi dao za pravo da o toj materiji znam više od uvaženih profesora koji se bave tom materijom, ali mogu reći da sam se bavio istraživanjem korporativnog upravljanja i pisao neke seminarske radove na temu korporativnog upravljanja, ali onoga po principima OECD preporuka, koje nude prilike sposobnim, educiranim mladim ljudima, a ne ovog našeg tajkunsko – nepotističkog i rođačkog ”modela korporativnog upravljanja”.

Biznis.ba: Da li investicijski fondovi u FBiH i RS zakonito posluju, odnosno da li prikupljaju sredstva od svojih ulagača te ih plasiraju u kratkoročne i dugoročne investicije?

Jerlagić: Investicijski fondovi su financijske organizacije ili institucionalni investitori koji prikupljaju sredstva od svojih ulagača te ih plasiraju u kratkoročne i dugoročne investicije, odnosno u različite financijske oblike. Pojavljuju se na financijskom tržištu kao institucionalni ulagači koji putem javne ponude prikupljaju financijska sredstva, te ih uz uvažavanje načela sigurnosti, profitabilnosti, likvidnosti i razdiobe rizika, ulažu u prenosive vrijednosne papire ili nekretnine, te depozite u financijskim institucijama.

Upravo se čita:  Novi javni poziv za prevazilaženje energetske krize za građane BiH: Evo ko sve ima pravo na pomoć EU

Nažalost moram priznati da je velika šteta što to nisu zaista postali pravi institucionalni investitori, nego skupina mešetara koja radi šta god im se poželi, daleko od očiju javnosti. Primjera za to imamo zaista veliki broj. Brojna su preduzeća koja su svjesno uništavana godinama.

Biznis.ba: Koja je onda stavarna funkcija investicijskih fondova?

Jerlagić: Oni su trebali biti institucije preko kojih bi se upravljalo privatiziranom imovinom, kako je to predviđeno i Zakonom, međutim evidenntno je da to nisu. Nedostaje transparentnosti, sve se odvija iza kulisa, daleko od očiju javnosti. Slutim da se čak ne zna, po narodnoj izreci ”ni ko pije , ni ko plaća” ili se ne želi znati i ostaviti sve u jednoj ”sivoj” nedefinisanoj zoni .

Biznis.ba: Pa ko onda stvarno upravlja sa investicijskim fondovima u FBiH i RS-u?

Jerlagić: Po Zakonu se to zna. To su DUF-ovi (društva za upravljanje fondovima). Međutim to kod nas nije tako. Prije bih rekao da to radi ”šačica” neoliberalnih tajkuna. Nema ih mnogo i obično su navedeni u listi dioničara/akcionara. To je famozni ”top 10”.

Upravo se čita:  Strujni udar Vlade FBiH: Poskupljenje struje najviše će pogoditi porodice s većim brojem djece

Biznis.ba: Da li je BiH izgubljen prostor za korporativno upravljanje i postoji li mogućnost za izlazak na ”zelenu granu”?

Jerlagić: Svi fondovi moraju raditi, prije svega u u skladu sa Zakonom, a onda i u skladu sa principima korporativnog upravljanja. Bojim se da je danas u BiH za većinu onih koji upravljaju investicijskim fondovima korporativno upravljanje misaona imenica jer ne žele da znaju koliko je to produktivna aktivnost i potrebno ih je „natjrerati“ da rade po principima korporativnbog upravljanja i po Pravilima upravljanja d.d. koji je propisala KVP (Komisije za vrijednosne papire) i KHV (Komisije za hartije od vrijednosti).

Biznis.ba: Znamo da su tu i mali dioničari. Šta je sa njima? U čemu se ogleda njihov interes i njihov rad?

Jerlagić: Oni se moraju ”probuditi” i početi raditi ono što im Zakon omogućava. Oni moraju upravljati investicijskim fondovima. Moraju se organizovati, animirati, ovlastiti osobe koje to znaju da rade i sazivati redovne ili vanredne skupštine fondova. Moraju biti prisutni u procesu odlučivanja. Ne može samo par ljudi iz famoznog ”top 10” odlučivati o svim skupštinskim procesima, sazivati legalne i nelegalne skupštine itd. Zapošljavati svoje probrane – podobne ljude u nadzorne odbore, uprave ili na radna mjesta u ta preduzeća kojim upravljaju. Naš ekpertni tim je spreman pružiti pomoć i podršku svakom građaninu BiH, malom dioničaru da se uključi u proces odlučivanja i upravljanja svojim sredstvima, a njih je više desetina hiljada. Zašto i oni ne mogu dobiti priliku da postave nekoga u nadzorni odbor, upravu ili mu osiguraju radno mjesto, pa makar portira?!? Mi u Stranci za BiH sa ekpertnim timom spremni smo na naš puni angažman kako bi osigurali malim dioničarima da budu u prilici da zaposle bilo koga u preduzeće sa kojim upravlja neki od investicijskih fondova kome su dali svoje certifikate, pa makar to bio, kako rekoh i portir.

Upravo se čita:  Osim Selmanovića i Memije: Hapse se specijalci FUP-a koji su čuvali Edina Gačanina u Sarajevu, privodi se i visokopozicionirani šef policije!?

Biznis.ba: Postoje li institucionalni mehanizmi za pojačanje kontrole rada investicijskih fondova od strane KVP u FBiH i KHV u RS-u?

Jerlagić: Smatram da je potrebno napraviti izmjenu i dopunu Zakona o investiciskim fondovima, organizovati formiranje Agencije za kontrolu rada ZIF-ova, i dati joj veće nadležnosti i ovlaštenja. Naš ekpertni tim će pripremiti set amandmana za izmjenu i dopunu Zakona. (Biznis.ba)

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Sretan kraj potrage: Pronađena Tijana koja je nestala u martu

Tijana Simić koja je 13. marta nestala na Karaburmi pronađena je, što je potvrdila njena sestra na društvenim mrežama....

Još vijesti za vas