Subota, 20 travnja, 2024

Hodžić: Građevinarstvo branša s visokim rizikom

Preporučeno

skela6(1)Građevinarstvo je branša s visokim rizikom poslovanja, što pokazuje i teška nesreća u sarajevskoj ulici Hiseta kada se u srijedu s objekta u izgradnji obrušila oplata i skela, usljed čega su dva radnika smrtno stradala, a jedan teško ozlijeđen – izjavila je jučer Dženana Hodžić, direktorica Sektora za građevinarstvo Privredne komore Federacije BiH.

Kada su u pitanju takve građevine koje su u centru grada i pored glavne ceste, po njenim riječima, morao bi da postoji u širem smislu ograđen prostor.

– Ne možemo kazati o kakvom se propustu radi, niti ko je u lancu građenja pogriješio jer za to postoje nadležni organi. Kada je riječ o procjeni rizika i prevenciji posljedica rizika onda su tu investitor i poslodavac. Poslodavac ima najveće odgovornosti, ali investitor je također u lancu sa solidarnom odgovornošću – ustvrdila je Hodžić uoči početka proširene sjednica Odbora građevinara PKFBiH.

Upravo se čita:  Stiže nam velika promjena vremena!

Neki statistički podaci ukazuju da je u građevinarstvu najzastupljeniji broj smrtnih slučajeva na radu. Takvi događaji, u većini slučajeva, posljedica su nepridržavanja osnovnih pravila zaštite na radu.

Predsjednik Nadzornog odbora GP Puta Amir Avdić je kazao da postoje standardi o zaštiti radnika u građevini, ali da je kvalitetno primjenjivanje tih standarda nešto drugo.

– Što se tiče zakonskih odredbi radnici mogu biti zaštićeni, a individualna je odgovornost svake kompanije da li primjenjuje te standarde i da li svojim radnicima obezbjeđuje kompletnu i adekvatnu zaštitu na radu – dodao je Avdić.

Po njegovim riječima, cijena rada na prostoru FBiH i BiH je izuzetno niska, a poslodavci na sve moguće načine pokušavaju da sačuvaju kompaniju i dio profita koji bi trebao ostati kompaniji, pa zbog toga možda i štede tamo gdje ne bi trebali štedjeti, a to je u određenim okolnostima i na zaštiti na radu.

Upravo se čita:  Od danas ponovo omogućene posjete u KCUS

– Potrebno je da FBiH tretira građevinarstvo kao razvojnu granu privrede, jer prošle godine najviše prihoda je ostvareno upravo u građevinarstvu. Što se tiče pitanja kako država može da doprinese poboljšanju zaštite na radu, smatram da država može da donese kvalitetnija zakonska rješenja, ali je također bitno da se ispoštuju postojeća zakonska rješenja – kazao je Avdić.

Ukazao je na problem nelojalne konkurencije u ovoj branši i na situacije kada na konkursima i tenderima prolaze samo najniže ponude, a ne kvalitet.

– Na tržište BiH dolaze strane kompanije koje uzimaju poslove po niskim cijenama i onda unajmljuju naše firme po još nižoj cijeni, te se sve to svodi na pitanje golog opstanka. Zbog toga poslodavci zanemaruju zaštitu na radu, jer bi radije svojim radnicima isplaćivali plate. Što se tiče nesreće na Marijinom Dvoru, postoje nadležni organi koji trebaju utvrditi o kakvom se propustu radi i ko je odgovoran – dodao je Avdić.

Upravo se čita:  PIO/MIO zvanično objavio: Ovo je iznos minimalne penzije koja će biti isplaćivana od maja

Potpredsjednik Privredne komore FBiH Mirsad Jašarspahić je kazao da zakonska regulativa vezana za zaštitu na radu postoji u FBiH, kao i niz podzakonskih akata koji regulišu tu oblast.

– Ova nesreća je teško pala svima i porodicama stradalih, kompaniji i uposlenicima. Privredna komora će uvijek biti uz privredne subjekte koji čine maksimalne napore da u ovakvom vremenu i okruženju ostvaruju prihod, posluju, zapošljavaju radnike i pridržavaju se propisa. U ovakvoj situaciji koja se može nazvati kriznom, stvari u svoje ruke treba da preuzmu nadležni organi koji treba da utvrde ko je kriv – kazao je Jašarspahić.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas