Utorak, 23 travnja, 2024

Hrana pripremljena u bakrenom posuđu ukusnija

Preporučeno

Upotreba bakra u industriji, elektronici, ali i građevinarstvu je velika, a sve je veća potražnja za njim i u kulinarstvu, odnosno gastronomiji.

Bakar je dobar provodnik toplote zbog čega je hrana napravljena u bakrenom posuđu mnogo ukusnija, smatraju stručnjaci.

Posuđe od bakra sve je zastupljenije u gastronomiji turskog grada Gaziantepa koji je uvršten u UNESCO-vu ”Mrežu kreativnih gradova”.

Battal Yildirim, predsjednik Udruženja gastronoma i kuhara Gaziantepa za AA je kazao kako je bogatstvo kuhinje u tom gradu proizašlo iz neimaštine.

Podsjetio je na početak 20. stoljeća kada su Francuska i Italija okupirale grad zbog čega lokalno stanovništvo gotovo 11 mjeseci nije moglo dobiti pomoć i dodao kako je u tom periodu izumljeno 50 vrsta jela od bulgura, a od patlidžana 40.

”Bakar je značajan dio naše kulture. U bakrenim posudama poslužujemo jela, ali ih i pravimo. Najznačajnija karakteristika bakra je što ravnomjerno provodi toplotu. Zbog toga su i jela koja se prave u barenom posuđu ukusnija“, smatra Yildirim koji je podsjetio da se temperatura ne širi ravnomjerno u teflonskim tavama.

Dodao je kako je bakreno posuđe zastupljeno i prilikom posluživanja.

”Zamislite da jelo poslužujete na bijelom tanjiru od porculana. A zamislite ukrašeni bakreni tanjir. Čak i oni koji ne prave jela u bakrenom posuđu, u njemu je poslužuju”, rekao je Yildirim koji je dodao kako se hrana na taj način sporije hladi.

Celal Acik, predsjednik Komore kazandžija kazao je kako je bakar jedan od najzdravijih elemenata na svijetu te podsjetio na njegovu upotrebu u prošlosti.

”U Turskoj se luksuzni restorani vraćaju bakru. Hrana se služi u bakrenom posuđu”, rekao je Acik koji smatra da je prezentacija jela u gastronomiji izuzetno važna.

Dodao je kako je prilikom kupovine bakar može učiniti skupim te podsjetio na to da se takvo posuđe može koristiti veoma dugo.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ove godine na hadž putuje 2.225 državljana BiH: Najstarija Derviša (87), a najmlađi petogodišnji Ensar

U organizaciji Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini ove godine na hadž će otputovati...

Još vijesti za vas