Subota, 20 travnja, 2024

Kako se izrabljuju radnici koji su posao našli u Njemačkoj

Preporučeno

Sve više radnika posao traži u Njemačkoj. No i u uređenoj zemlji poput Njemačke ima, nažalost, poslodavaca koji neisplaćuju plaće i zakidaju radnike za brojna prava.

Događa se tako da ljudi za svoj teški rad ne dobiju ni minimalnu plaću. Tko ih je prevario i kako stati na kraj izrabljivanju radnika?

Sugovornik HTV-a je na gradilištima u Njemačkoj radio i po 12 sati, a za to nije dobio ni hrvatski minimalac. Plaća mu je isprva uredno stizala, no nakon nekoliko mjeseci rada, počeli su problemi. Tvrtka za koju je radio ostala mu je dužna oko 2 tisuće eura. No, on nije jedini. Javilo se desetak radnika koje je poslodavac zakinuo za plaće.

Dragana Bubulj iz projekta Njemačkog saveza sindikata “Pravedna mobilnost – socijalna, pravedna i aktivna sloboda kretanja radnika” kaže kako ima mnogo načina na koje se može zaposliti u Njemačkoj. Jedan od njih je upućivanje radnika, iz zemlje u kojoj radnik boravi. Radnik misli da mu, ako radi u Njemačkoj, pripadaju i neka prava. Tek kad nam se obrate shvate što to znači biti upućeni radnik, izjavila je Bubulj.

Upravo se čita:  Let iz Mostara za Beograd trajat će 50 minuta, povratna karta 203 KM

Takvi upućeni radnici, koji rade na zapadu, a plaću primaju kao da rade kod kuće na istoku, pomoć mogu potražiti u uredu Pravedne mobilnosti. Besplatna je, na materinskom jeziku radnika, a obratiti im se može putem telefona ili e-maila. Oni stupaju u kontakt s poslodavcem, zahtjevaju isplatu plaće, ili obezbeđivanje uživanja prava radnika koja im po zakonu pripadaju.

Upravo se čita:  Ko stoji iza kompanije s jednim zaposlenim i prihodom većim od milijardu KM?

Koliko je problem proširen, najbolje svjedoči podatak da se ovom uredu od početka godine za pomoć obratilo više od dvije i pol tisuće radnika. Uz ovu pomoć, radnici mogu prijaviti poduzeće s kojim imaju ugovor njemačkoj carini. Oni će provjeriti jesu li uplaćeni porezi i doprinosi, a radnik se tada može naći u još većem problemu. Jer kad se ustanovi da određena tvrtka nije plaćala porez, radnik koji je imao ugovor s njom ne može raditi za drugu tvrtku dok ova ne podmiri dug.

U začaranom krugu prevara radnika vrte se i Poljaci, Mađari, Slovaci, Česi, Bugari, Rumunji. Osim građevinskim, plaće se često ne isplaćuju ni radnicima u mesnoj i auto industriji, vozačima kamiona, njegovateljima. Taj problem sve više pritišće Europu. Prošlog mjeseca nove europske zemlje obišao je francuski predsjednik Emanuel Macron. Zahtijeva izmjenu direktive o radnicima.

Upravo se čita:  Šta znači ulazak Amerikanaca u našu namjensku industriju: BiH postaje “faktor”

Jedan od razloga zašto su Britanci izašli iz Unije jest loše funkcioniranje jedinstvenog tržišta, upućenih radnika i pravila koja se tiču njihovih socijalnih prava.

Iz naše inspekcije rada pozivaju građane da prijave poslodavce koji im ne ispalaćuju plaću, pa i u slučaju kad su radili u inozemstvu.

Osim što nisu dobili sve plaće, naši upućeni radnici prevareni su i za iznos satnice. Pristali na 9 i 10 eura po satu, a satnice koje se isplaćuju u Njemačkoj znatno su veće.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Delegacija EU u BiH osudila negiranje genocida u Srebrenici: U Evropi nema mjesta revizionizmu i veličanju ratnih zločinaca

Delegacija Evropske unije u BiH osudila je negiranje genocida u Srebrenici tokom sjednice Narodne skupštine RS i mitinga „Srpska...

Još vijesti za vas