Srijeda, 24 travnja, 2024

Kažu da zakon sve koči: Deratizacija u Sarajevu na čekanju, prijete glodari i žohari

Preporučeno

Na području Kantona Sarajevo u 2010. i 2014. godini izvršene su obavezne preventivne sistematske deratizacije u obje faze, i proljetnoj i jesenjoj, dok su u godinama između vršene interventna deratizacija ili jedna njena faza, saopćeno je iz Ministarstva zdravstva KS, prenosi novinska agencija Patria.

-Procedure javnih nabavki i sporost očitovanja na uložene žalbe često otežavaju i koče dinamiku potrebnu za redovno i potpuno izvođenje deratizacije. To u konačnici može predstavljati rizik za zdravlje stanovništva što nameće potrebu traženja adekvatnijeg zakonskog okvira za sprovođenje ovih procedura

U 2015. godini urađene su sve neophodne radnje da bi proljetna deratizacija bila provedena na vrijeme, tako da je Stručna služba za zajedničke poslove Kantona Sarajevo započela postupak za izbor najpovoljnijeg ponuđača 13.11.2014.godine i ponovila postupak 22.06.2015. godine u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH.

Upravo se čita:  Bećirović i Komšić razgovarali s generalnim sekretarom UN-a Antóniom Gutteresom u New Yorku

Oba puta postupak je poništen i vraćen na ponovni postupak od strane Ureda za razmatranje žalbi. Stručna služba za zajedničke poslove Kantona Sarajevo je pokrenula postupak za izbor najpovoljnijeg ponuđača za usluge interventne i druge operativne-jesenje deratizacije i isti je objavljen na portalu Agencije za javne nabavke dana 29.07.2015. godine i postupak je u toku.

Upravo se čita:  Strujni udar Vlade FBiH: Poskupljenje struje najviše će pogoditi porodice s većim brojem djece

Prema svojoj definiciji deratizacija je skup različitih mjera koje se provode sa ciljem suzbijanja štetnih glodavaca koji su rezervoar i prenosioci uzročnika zaraznih bolesti, a obavezna sistematska deratizacija predstavlja jednu od preventivnih mjera u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti.

Pored deratizacije neophodno je provođenje i drugih mjera za uspješno smanjenje uzročnika bolesti i štetočina na određenom području a posebno naglašavamo sljedeće mjere:

-pravilno odlaganje krutih otpadnih tvari u koje spadaju sanacija (eliminacija) divljih odlagališta,

-ispravno odlaganje fekalnog otpada,

-higijensko-sanitarne mjere na javnim površinama, na privrednim objektima, dvorištima i skladištima,

Upravo se čita:  Na planinama “debeo” minus, očekuje se i snijeg

-redovito održavanje poljoprivrednih površina, kao i druge mjere.

Troškovi deratizacije koja se odnosi na javne površine i javna dobra finansiraju se iz sredstava budžeta Kantona Sarajevo dok svi vlasnici, korisnici ili upravitelji objekata ili prostora troškove deratizacije plaćaju neposredno izvođaču deratizacije ili izvođaču DDD poslova koje sami izaberu.

Važno je naglasiti da je prema Izvještaju Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo higijensko-epidemiološka situacija na području Kantona Sarajevo zaključno sa 28.08.2015. godine zadovoljavajuća, stoji u saopćenju Ministarstva.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Upozorenje za građane BiH: Ako ste kupili neke od ovih proizvoda, odmah ih vratite u prodavnicu!

Agencija za nadzor nad tržištem Bosne i Hercegovine objavila je dva upozorenja, koja se tiču proizvoda čiji je uvoznik...

Još vijesti za vas