Petak, 19 travnja, 2024

KCUS pokrenuo prijavu korupcije putem interneta

Preporučeno

Univerzitetski klinički centar u Sarajevu omogućit će pacijentima prijavljivanje korupcije anonimno, putem interneta.

Foto: Ilustracija
Foto: Ilustracija

O korupciji u zdravstvu mnogo se govori, no vrlo malo rješava. Zbog stvaranja lošeg imidža oko zdravstva, otkrivanje nezakonitih djela poželjno je i zdravstvenim institucijama.

Univerzitetski klinički centar u Sarajevu pokreće vlastiti antikorupcijski program, a prijave nedjela bile bi, sve do mogućeg pokretanja slučaja, anonimne.

Sarajka Nevzeta Orman iznosi dva slučaja u kojima su članovi njezine obitelji bili primorani liječnicima davati mito.

Suprug njezine kćeri, tvrdi, susreo se s time pri kirurškom, a tetka pri ginekološkom liječenju. No, nijedno od njih ne želi prijaviti to što im se dogodilo.

“Ja bi prijavila ali ona neće, boji se. Kaže “on je meni dobro uradio, opet ću ići kod njega. Može me uništiti, on će mi ubiti život.” Žena se boji. Jasno joj je rekao ovo košta, ova operacija, 500 maraka”, kaže Nevzeta.

Upravo se čita:  Nastavlja se suđenje Dodiku i Lukiću, svjedoče dva svjedoka Tužilaštva BiH

Univerzitetski klinički centar u Sarajevu, za mjesec i pol, omogućit će pacijentima prijavljivanje sličnih slučajeva, anonimno, putem interneta.

Novim programom bit će omogućeno njima, ali i uposlenicima i poslovnim partnerima, da prijave slučajeve, od uzimanja mita do korupcije u nabavci lijekova i opreme.

“Stav Uprave je da ljekari i medicinsko osoblje rade veoma kvalitetno veoma težak i odgovoran posao. I baš zbog toga nećemo dozvoliti da se etika i ugled ove profesije kvare na račun eventualnih, ponavljam, eventualnih pojedinaca”, poručuje dr. Damir Aganović, generalni direktor KCUS-a.

Upravo se čita:  Potraga za 30-godišnjakom trajala danima: Pronađeno beživotno tijelo pripadnika Oružanih snaga BiH

Ako se prijava dogodi, razmatrat će je posebno povjerentvo u roku 45 dana. Prijavitelj će moći sve pratiti putem svog pristupnog računa.

“Prijava se ne može zataškati, korigovati i ostaje uvijek dostupna. Ako prijavitelj nije zadovoljan, on sa svojim PIN kodom, kao dokazom da je prijavio, može ići direktno u tužilaštvo”, kaže Aganović.

“Upravo anonimnost prijava, makar ona početna, čini se bitnom za uspjeh programa prijave korupcije u zdravstvu. Dosad su postojali razni načini takvih prijava, ali nisu polučili velike rezultate”, javlja Al Jazeera Ivan Pavković.

U “Account” antikourpcijskoj mreži nevladinih organizacija smatraju kako još ne postoji izgrađen antikorupcijski sustav u državi.

Upravo se čita:  Na GP Brod spašena petogodišnja djevojčica, bila je žrtva međunarodne trgovine ljudima

I oni, uz odnos liječnika i pacijenata, kao na ogroman problem, upozoravaju na farmaceutske lobije i sumnjive nabavke lijekova.

“Imali smo situaciju s jednim lijekom koji je imao tri puta veću cijenu u jednom kantonu nego u drugom, što samo po sebi pokazuje da zapravo tu nešto nije bilo regularno. Bilo je nekih istraga, ispitivanja, čak se i policija bila uključila ali opet nije bilo nikakvog rezultata”, kaže Eldin Karić, direktor programa antikorupcijske mreže “Account”.

U Sarajevskom kliničkom centru, kažu, žele omogućiti rasvjetljavanje liječničkih i farmaceutskih prekršaja.

Može biti prijavljen i pacijent ako daje mito. Pozivi kojima treba vladati zakletva humanosti ne smiju izazivati ni pomisao o korupciji.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kupovao traktor preko interneta pa ostao bez traktora i para

Policijski službenici Policijske stanice Gospić zaprimili su kaznenu prijavu 41-godišnjaka iz Gospića koji tvrdi da je prevaren prilikom kupovine...

Još vijesti za vas