Srijeda, 24 travnja, 2024

Međugorci o svetilištu: Ako je Božje ostaće, ako nije propašće

Preporučeno

Brojni svjetski mediji ovih dana su objavili kako se broj hodočasnika koji su dolazili u Međugorje prepolovio otkako je Papa iznio negativan stav o Međugorju kao svetilištu, međutim, u Međugorju tvrde kako to nije istina.

Iako to ne žele priznati, u Međugorju se itekako plaše kakva će biti konačna odluka Vatikana jer bi to moglo znatno da utiče na broj turista koji pohode ovo mjesto.

Vatikan bi uskoro trebao objaviti svoj službeni stav vezano za ukazanja Gospe u Međugorju, a istraga o ovom fenomenu završena je još prije 18 mjeseci.

“Ako je Božje ostatće, ako nije propasće”, stav je mještana o Međugorju kao svetištu.

Otkako je šestero djece u Međugorju 1981. vidjelo Gospu ovo malo hercegovačko mjesto pohodili su milioni hrišćana koji su željeli svjedočiti ukazanju Gospe.

Britanski Catholic Herald (Katolički glasnik) prenio je,pozivajući se na The New York Times, kako se broj talijanskih hodočasnika koji su prethodnih godina dominirali kada se radi o stranim posjetiteljima Međugorja, već se prepolovio.

Upravo se čita:  Mogućnost davanja plaće "na ruke" zbog nekoliko pojedinaca u RS-u doprinijet će bujanju sive ekonomije

“Bez obzira na to kakvu će odluku Vatikan donijeti, stanje neizvjesnosti dok se čeka odluka donosi nesigurnost i utiče na smanjenje broja hodočasnika”, kaže Sante Frigo, Talijan koji radi kao vodič za talijanske hodočasnike u Međugorju.

Predsjednik Turističke zajednice Međugorje Željko Vasilj kaže kako je istina da se smanjio broj talijanskih hodočasnika koji su bili najbrojniji, no on kao razlog za to ne vidi Papine izjave, već ekonomsku krizu u Italiji. “Po nama je glavni razlog finansijske prirode, jer je već tri godine broj dolazaka talijanskih hodočasnika u padu. Naši gosti su ljudi srednjeg sloja koje je kriza najviše pogodila. Vjerojatno su jednim dijelom utjecale i Papine izjave. Za nas su Talijani najvažniji gosti i nadamo se da će njihova kriza biti prevladana”, izjavio je Vasilj za Dnevni list.

Upravo se čita:  Bliži se 1. maj: Janje od 15 kilograma košta 345 KM!

On naglašava kako je broj posjeta u Međugorju ostao na prošlogodišnjem nivou, te da su Talijane zamijenili hodočasnici iz istočnih zemalja, najviše Poljske, ali i Rumunjske, Mađarske, Ukrajine.

“Mi smo tek na pola sezone. Ono što sada imamo je na nivou prošlogodišnjih brojki. Godišnje imamo oko 700.000 do 800.000 stacioniranih gostiju te 200 do 300.000 jednodnevnih posjeta. Gruba procjena je oko milijun hodočasnika godišnje. Ove godine je u Međugorju, već bilo oko pola milijuna ljudi”, kaže Vasilj.

On objašnjava kako je zbog promjene strukture turista sada manje novca u Međugorju. Navodi kako u prosjeku hodočasnik sa zapada u izvanpansionskoj potrošnji ostavi od 20 do 30 evra dnevno, dok npr. turisti iz Poljske potroše pet ili šest evra.

“Stavovi Vatikana utjecat će na posjete Međugorju, ali u minimalnim postocima. Što se nas tiče oni koji dolaze znaju što dolaze i Papine izjave ih neće omesti”, ističe Vasilj.

Upravo se čita:  Fuada nema od utorka, supruga Mevlida moli za pomoć: "Bolestan je od prošle godine"

Vraćajući se iz Sarajeva papa Franjo je u avionu novinarima najavio skoro donošenje odluke o Međugorju te je pojasnio da su biskupima, već dane određene instrukcije.

Dvije godine ranije Kongregacija za izučavanje vjere dala je instrukciju biskupima u SAD-u da ne bi trebali ugošćavati one koji su vidjeli gospu iz Međugorja te da ne bi trebali organizovati hodočašće u Međugorje.

Papa Franjo je u junu ove godine odgovarajući na pitanja novinara o Međugorju istakao da “Gospa nije poštarka koja raznosi poruke”.

Tada je najavio je da će se u Vatikanu “vrlo skoro” raspravljati o Međugorju, a onda je 24. juna Kongregacija za izučavanje vjere raspravila zaključke Međunarodne istražne komisije o “međugorskom fenomenu” te ih prihvatila.

Ti zaključci nisu objavljeni, ali je iz kuloara procurila ocjena da u Međugorju nije bilo nikakvih nadnaravnih pojava.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine nije danas postiglo konsenzus o stavu u vezi s apliciranjem Kosova za članstvo u Vijeće...

Još vijesti za vas