Četvrtak, 25 travnja, 2024

Možemo i bez Teletovića: Sjajni Zmajevi pokorili i Island

košarkaška-reprezentacija-BiH

Košarkaška reprezentacija BiH slavila je večeras na Islandu protiv istoimene selekcije sa 78:70.

i tako izborila Evropsko prvenstvo s maksimalnim učinkom. Pobjeda na Islandu dobiva na težini kada se zna da smo meč odigrali bez našeg uvjerljivo najboljeg igrača Mirze Teletovića, kojeg je selektor Duško Ivanović poštedio puta.

Bh. reprezentativci su sjajno odigrali prvi period, koji smo riješili u svoju korist rezultatom 24:16, iako smo imali i plus 12. Briljirao je Nemanja Gordić, a istakli su se i naši centri Kikanović i Stipanović.

Upravo se čita:  Sastanak stranaka Trojke i ambasadora PIC-a: Uz međunarodni angažman postoji šansa za izlazak iz trenutne krize

U drugom periodu domaći su bolje zaigrali, te su u 16. minuti poveli sa 40:37. Na poluvremenu su domaći imali plus četiri (47:43).

U trećoj četvrtini Islanđani su pokušali otići na veću razliku, ali im to Zmajevi nisu dozvolili. U posljednju dionicu igre se ušlo u potpunom egalu (58:58).

U 34. minuti sa pet vezanih poena Marka Šutala i serijom 7:0 poveli smo 67:64. Onda smo trojkom Nemanje Gordića otišli na plus šest, a uskoro je naš plejmejker dobio nezasluženo petu ličnu grešku.

Upravo se čita:  Akcija “Piramida”: Više od 150 policajca vrši pretrese na 16 lokacija u BiH

Ipak, do kraja smo smogli snage, iako lišeni usluga i kapitena Mirze Teletovića, i slavili sa 78:70. Tako smo ovim trijumfom izborili i treću jakosnu grupu u žrijebu za Evropsko prvenstvo, što je velika stvar.

Elmedin Kikanović sa 24 poena i čak 16 koševa bio je najefikasniji igrač susreta, a Šutalo i Gordić dodali su po 15 poena. Također, dvocifren je bio i Andrija Stipanović (13). Ključ pobjede je svakako bila sjajna odbrana Zmajeva u drugom dijelu susreta, kada smo primili samo 23 koša.