Petak, 29 ožujka, 2024

Nipošto ne buljite u laptop i mobitel prije spavanja! Ta opasna svjetlost narušava kvalitetu sna i zdravlje

Preporučeno

laptopPretraživanje interneta, iPada, e-čitača i pametnih telefona moglo bi biti opasnije nego se dosad upozoravalo, kazu najnovija istraživanja provedena uz potporu Nacionalnih zdravstvenih instituta.

Već neko vrijeme znanstvenici se trude upozoriti kako prije spavanja ne smijemo koristiti elektroničke uređaje – loše utječu na san.
Pretraživanje interneta, iPada, e-čitača i pametnih telefona moglo bi biti opasnije nego se dosad upozoravalo, kazuju najnovija istraživanja provedena uz potporu Nacionalnih zdravstvenih instituta, piše “Dnevno.hr“.

Istraživači iz bolnice “Brigham and Women’s Hospital” (BWH) nasumično su raspodijelili 12 sudionika u dvije skupine: prva skupina čitala je e-knjige na čitačima s pozadinskim osvjetljenjem ili na iPadu četiri sata prije odlaska na spavanje svake večeri pet dana za redom, dok je druga skupina čitala klasične knjige. Nakon pet noći zamijenili su se: prva skupina čitala je klasične knjige prije spavanja, a druga skupina čitala je knjige na e-čitaču. Znanstvenici su istovremeno bilježili podatke o reakcijama ispitanika na pojedinu vrstu stimulacije.

Rezultati su pokazali kako su ispitanici koji su se koristili elektroničkim uređajima teže tonuli od sna za razliku od onih koji su čitali klasične knjige, a bili su i manje pospani prije odlaska na spavanje. Međutim, REM faza sna (faza koja pomaže u regeneraciji tijela i obnovi tjelesne energije) kod njih je trajala kraće.

Tijekom podrobnijeg razmatranja bioloških učinaka istraživači su primijetili da su korisnici iPada lučili manje melatonina, hormona koji se prirodno pojačano luči noću i uzrokuje pospanost. Zbog smanjenih razina melatonina, kod ispitanika koji su zurili u svoje jako osvijetljene e-čitače zabilježen je pomak u cirkadijalnom ritmu od više od sat vremena.

Čini se da svjetlo remeti unutarnji sat. “Utvrdili smo da svjetlo obogaćeno kratkim valnim duljinama, poznato i kao plavo svjetlo, prekida prirodni cirkadijalni ritam tijela”, kaže koautorica studije dr. sc. Anne-Marie Chang, suradnica neuroznanstvenica u Odjelu za poremećaje sna i cirkadijalnog ritma u bolnici “BWH”.

“Sudionicima koji su čitali knjigu s osvijetljenog e-čitača trebalo je više vremena da zaspu i navečer su bili manje pospani, njihova su tijela lučila manje melatonina, cirkadijalni sat im se pomaknuo unatrag i sljedećeg jutra bili su manje usredotočeni nego kada su prethodne večeri čitali klasičnu knjigu.”

Vrijedi spomenuti i da su ispitani muškarci i žene sljedećeg jutra bili bunovniji čak i nakon što su odspavali preporučenih osam sati.

Istraživači su rekli da, iako je studija provedena uz pomoć iPada, isti učinak vjerojatno vrijedi za sve naprave koje emitiraju svjetlost.

“U posljednjih 50 godina zabilježeno je opadanje prosječnog trajanja i kvalitete sna”, objašnjava koautor studije Charles Czeisler, direktor Odjela za poremećaje sna i cirkadijalnog ritma u bolnici “BWH”. “Budući da mnogi ljudi odabiru elektroničke naprave za čitanje, komunikaciju i zabavu, osobito djeca i adolescenti, koji već pate od značajnog nedostatka sna, treba hitno provesti epidemiološka istrazivanja kojima ce se procijeniti dugoročni utjecaj takvih naprava na zdravlje i sigurnost.”

Znanstvenici kontinuirano istražuju štetan utjecaj izlaganja svjetlosti tijekom noći na ljudsku biologiju i utvrđuju sve više dugoročnih zdravstvenih problema. Provedena je skupina istraživanja u kojima je nedostatak sna povezan s pretilošću i dijabetesom. Usto, znanstvenici su pronašli poveznice izmedđ prekida u cirkadijalnom ritmu i povišenog rizika od raka dojke i prostate te istražuju druge rizike vezane uz rak.

Navedeni dugoročni učinci osobito su zabrinjavajući što se tiče djece, koja će se prije spavanja vjerojatno koristiti elektroničkim napravama tijekom cijele adolescencije i odrasle dobi. Prema anketi Nacionalne zaklade za san iz 2014., 72 posto djece od šest do 17 godina u vlastitoj sobi ima elektroničku napravu, a to može biti pozadinski osvijetljen pametni mobitel, konzola za videoigre, tablet, TV ili računalo.

Budući da još uvijek nema mnogo literature o učincima svjetlosti tijekom noći, nejasno je na koji bi način elektroničke naprave dugoročno mogle utjecati na djecu. Međutim, dok čekamo još dokaza, ne bi bilo loše da roditelji uvedu vrijeme do kada djeca navečer moraju ugasiti uređaje koji emitiraju svjetlost.

Prema rezultatima ovog istraživanja, ako djeca navečer ne budu zurila u osvijetljene ekrane, barem će se osjećati usredotočenije i spremnije za dnevne obaveze kada se probude, a to bi ih moglo spasiti od štetnijih učinaka u budućnosti.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Miličević potvrdio: Zbog američkih sankcija račun SDS-a je ugašen

Milan Miličević, predsjednik SDS-a, potvrdio je za "Nezavisne novine" da je bankovni račun ove stranke danas zvanično ugašen, kao...

Još vijesti za vas