Petak, 29 ožujka, 2024

Otkriveno zašto Saudijci nisu održali minutu šutnje

Fudbaleri Saudijske Arabije odbili su da učestvuju u minuti šutanja za žrtve terorističkog napada u Londonu, u kojem je u subotu poginulo osam osoba.

Pred početak današnje utakmice s Australijom u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo spiker na stadionu u australijskom gradu Adelaidi je pozvao na minut šutanja.

Igrači Australije su se okupili na sredini igrališta i stali jedan uz drugog zagrljeni, dok su se fudbaleri Saudijske Arabije ratzdvojeno šetali po svom dijelu terena.

Dvije od osam osoba ubijenih u terorističkom napadu u Londonu 22. maja bile su državljani Australije.

Fudbalski savez Australije (FFA) je poslije meča saopštio da su Saudijci znali da će biti minut šutanja, ali da su odbili da učestvuju.

“I Azijska fudbalska konfederacija i ekipa Saudijske Arabije složili su se da minut šutanja može da bude održan. Zvaničnici saudijske reprezentacije također su obavijestili FFA da ta tradicija nije dio saudijske kulture, da će njihovi igrači zauzeti pozicije na svojoj strani terena, a poštovati naš običaj”, saopštio je australijski savez.

Predstavnici svjetske fudbalske organizacije FIFA po pravilu se sastaju sa zvaničnicima oba tima i sudijom dan pred utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, kako bi razmotrili sva pitanja u vezi s protokolom, uključujući i planove za minut šutanja.

Australija je pobijedila Saudijsku Arabiju 3:2 i izjednačila se s njom po broju poena na tabeli.

Japan, Saudijska Arabija i Australija sada imaju po 16 bodova na vrhu tabele, ali Japan ima utakmicu manje. Dvije prvoplasirane ekipe direktno će se plasirati na Svjetsko prvenstvo u Rusiji 2018. godine, dok će trećeplairani tim igrati u baražu.