Utorak, 23 travnja, 2024

Ovako danas izgleda Meliha Varešanović, žena sa fotografije koja je očarala svijet

Preporučeno

meliha_varesanovic_7_mainMalo ko je u svijetu bio poznat kao ja, a da toga uopće nije bio svjestan. Bila sam “zvijezda” časopisa Life, Sunday Times… Fotografija na kojoj sam u haljini sa ljubičasto-plavim cvjetovima i u sandalama sa visokom štiklom kružila je svijetom, obišla je Veliku Britaniju, Francusku, Italiju… neki ljudi koje nisam ni u snu usnila, pričali su o meni, a ja sam za to vrijeme samo mislila kako preživjeti još jedan dan u opkoljenom Sarajevu.

Ovako počinje priču o svojoj svjetskoj slavi Meliha Varešanović, Sarajka sa fotografije engleskog fotoreportera Toma Stoddarta, nastale u proljeće 1994. u naselju Dobrinja, dok odjevena kao na modnoj pisti i sa visoko podignutom glavom, prolazi pored skloništa sa vrećama pijeska.

Ova fotografija postala je poznata širom svijeta, a Meliha, nije čak znala ni da ju je neko fotografirao. Kasnije je ta fotografija završila i u radnoj sobi glumice Angeline Jolie, a prije neki dan je magazin Cracked uvrstio na listu pet foto-priča o “hrabrim ženama, buntovnicama u historiji”.

“Žena koja je donijela glamur u ratnu zonu” pisalo je ispod fotografije u magazinu Cracked, a elegancija i ljepota djevojke na njoj opisana kao ona koja je krasila Sophie Loren šezdesetih godina prošlog stoljeća.

Sa Melihom, koja i danas, kao i tog ratnog dana kada je nastala fotografija, radi u sarajevskoj Općini Novi Grad razgovarali smo na Alipašinom Polju, naselju u kojem je provela veliki dio četverogodišnje opsade Sarajeva.

U šanel kostimu, sa ružem i lakom za nokte u istoj boji, hoda dostojanstveno i uzdignute glave, baš kao na Stoddartovoj fotografiji.

“Tog jutra kada je nastala fotografija bila sam kod sestre na Dobrinji, kod koje sam se preselila jer nam je nekoliko mjeseci prije toga umrla majka, i krenula sam na posao – na Alipašino Polje. Naravno, pješice, kao što su i svi ostali išli – kroz naselja, prolazeći dva snajperska i jedno mitraljesko gnijezdo. Obukla sam jednu od svojih omiljenih haljina i sandale. Sjećam se da je to bilo prvo jutro kada sam izašla sa kratkom kosom, jer nije bilo vode i šampona, pa sam se ošišala, ali sam kosu uvila i ispala je prava frizura. Stavila sam ruž za usne, maskaru, popravila lak za nokte. Išla sam polagano, dignute glave. Nikad nisam trčala, a pogotovo u ratu. Nisam htjela onima što su me gledali kroz snajper dati do znanja da me je strah. Uvijek sam se sređivala, ali tada, čini mi se, još i više. Ja sam u ratu nosila sve najbolje što sam imala u ormaru”, priča Meliha.

U trenutku dok je prolazila pored zaklona sa vrećama pijeska, zapucalo je. No, ona je nastavila hodati. Kasnije će doznati da je engleski fotograf Tom Stoddart bio samo nekoliko metara od nje, u zaklonu i da ju je snimio.
Stoddart je kasnije, kada je fotografija na kojoj je Meliha Varešanović postala popularna, kazao kako se zapravo uplašio pucnjave i legao u zaklon sa vrećama pijeska.

Upravo tada je imao zadatak da napravi foto-esej o ženama u Sarajevu. I onda se pojavila ona.

”Hodala je ponosno, visoko uzdignute glave i imala ruž na usnama, štikle i šarenu haljinu. Uspio sam napraviti tri ili četiri snimka svojom Leicom dok je prolazila pored mene”, objašnjavao je poslije Stoddart.

meliha_varesanovic_6_main

Meliha kaže da su njena vanjština, stav, hod i urednost bili jedino njeno oružje kojim se borila protiv agresora.

“Nije to bio samo moj odgovor onima koji su nas ubijali, koji su nas poražavali tako što su nam zavrnuli vodu da se ne možemo ni okupati, bio je to moj odgovor i međunarodnoj zajednici, stranim medijima, svima koji su nas ponižavali. Sjećam se da su strani novinari slikali samo pokrivene žene, jadne žene koje su bježale u čemu su se zatekle, u pohabanim stvarima…. I to je bila istina, strašna istina, ali je bila i istina da su žene u Sarajevu davale sve od sebe da bar svojom vanjštinom poprave tu ružnu sliku rata”, govori Meliha.

Kaže da nikad nije obukla tene, pa ni kada je granatiranje bilo najžešće.

“Nisam nikad nosila tene i nisam dozvolila ni neprijatelju da me na to natjera. I kad je pucalo blizu mene, oko mene, nisam ni trčala, niti sam skidala osmijeh sa lica. Moja poruka je bila jednostavna – nećete nas pokoriti. I ustrajala sam u tome”.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ove godine na hadž putuje 2.225 državljana BiH: Najstarija Derviša (87), a najmlađi petogodišnji Ensar

U organizaciji Ureda za hadž i umru Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini ove godine na hadž će otputovati...

Još vijesti za vas