Četvrtak, 18 travnja, 2024

Pola Sarajeva noću bez vode, a moguće poskupljenje

Preporučeno

Građani Sarajeva i dalje su suočeni sa višesatnim redukcijama vode, posebno u noćnim satima.

Iz KJP “Vodovod i kanalizacija” tvrde da je to neophodno zbog velikih gubitaka vode, uzrokovanih dotrajalim vodovodnim cijevima. Stručnjaci, s druge strane, upozoravaju da redukcije nisu dobre ni za zdravlje građana, jer kada voda nakon nestanka ponovo poteče kroz cijevi, u njoj se pojavljuju i određene nečistoće.

Iz “Vodovoda” tvrde da je vodosnabdijevanje u dnevnim satima uredno, dok se u toku noći od ponoći pa do pet sati ujutro vodosnabdijevanje odvija pod smanjenim pritiskom.

“Smanjivanjem pritiska u distributivnoj mreži se obezbjeđuje nedostatak količine vode u pojedinim zonama. Problemi koji uzrokuju dnevnu neravnomjernost u vodosnabdijevanju su nivo potrošnje, dotrajala vodovodna mreža i opravka kvarova na njoj, zamućenje gravitacionih vrela, prekid rada pumpnih agregata i njihova zamjena itd. Isporuka vode pod smanjenim pritiskom odvija se u pet zona, i to Kobilja glava, Skenderija, Hambina carina, Mojmilo-Hrasno, Dobrinja i Vogošća”, tvrde iz KJP “Vodovod i kanalizacija”.

Dodaju da se shodno raspoloživim količinama na izvorištima odvija i vodosnabdijevanje grada.

“Trenutna isporuka vode u prosjeku je 3.080 litara u sekundi. Neophodna je rekonstrukcija vodovodne mreže na područjima koja imaju problema sa vodosnabdijevanjem, sa naglaskom da su prioritet zone Skenderija, Bjelave, Hambina carina, Kovačići… Izrađena je i projektna dokumentacija i čim se obezbijede finansijska sredstva, krenulo bi se sa poslovima zamjene stare vodovodne mreže”, kažu u ovom preduzeću.

Međutim, prema procjenama stručnjaka gubici vode u gradu su 77 posto, jer 100 litara vode krene sa izvorišta Bačevo, a 23 stignu do potrošača.

Tarik Kupusović iz Instituta za hidrotehniku u Sarajevu kaže da svakodnevne redukcije vode od ponoći do jutra, a koje preduzeće “Vodovod i kanalizacija” provodi i ljeti i zimi, nisu dobre za zdravlje građana, kao ni za cijeli vodovodni sistem koji je zbog toga pred totalnim kolapsom.

“Kad se voda isključi, cijevi se napune nečistoćama, i onda kad vodu ponovo puste, iz cijevi dobijemo nekvalitetnu i zagađenu vodu. Redukcije su nepotrebne. Zavrtanjem ventila ne može se uštedjeti mnogo vode i struje koja se koristi za rad pumpi. Ne znam šta postižu time što uvode redukcije i nepotrebno je da pola grada u noćnim satima ostaje bez vode”, rekao je Kupusović.

Građani su ogorčeni zbog redukcija, te kažu da je grozno kad naveče dođu kući da nemaju vode na česmi da bi se istuširali.

“To je užasno. Cijeli dan sam van, radim, imam obaveze. Vruće je, znojim se, dođem kući, uđem u kupatilo, odvrnem slavinu, ono ništa. Dođe mi da poludim. To je sramota za grad koji se hvali da je bogat podzemnim vodama”, kaže Sarajka Nerma Dizdarević.

Iz “Vodovoda i kanalizacije” poručuju da je cijena vode i dalje neekonomska, ali da o tome odlučuje Vlada Kantona Sarajevo.

Senad Hasanspahić, ministar komunalne privrede i infrastrukture KS, ne isključuje mogućnost poskupljenja vode, ali tvrdi da će to biti posljednja mjera na koju će se Vlada odlučiti.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Od danas ponovo omogućene posjete u KCUS

Posjete pacijentima u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) bit će omogućene od danas, svakog dana od 15 do...

Još vijesti za vas