Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Proteinsko čudo: Ovo je pravi grčki jogurt i ovako se pravi

Preporučeno

Ako ste ga ikada tražili među policama supermarketa, sigurno ste uočili kako grčki jogurt nije baš najjeftinija namirnica. No, znate li da ga jednostavno sami možete napraviti od običnog jogurta, a uz to dobijete i zdravu sirutku? Evo kako!

Grčki je jogurt omiljen zbog svoje guste i kremaste teksture. U samom procesu proizvodnje prolazi određene korake kojima zahvaljuje gustoću, a ima sličnu teksturu kao vrhnje kojeg u kuhinji može i zamijeniti.

Tipičan jogurt iz Grčke proizveden je od ovčjeg ili kravljeg mlijeka. Na američkom je tržištu traženiji onaj od kravljeg s obzirom da ovčji ima sebi svojstven (nekima neugodan) miris i okus. Osnovna razlika u proizvodnji klasičnog i grčkog jogurta jest da mlijeko, nakon što se ugrije, odstoji u posebnim posudama kroz koje se sirutka filtrira iz jogurta. Upravo radi toga klasični jogurti na vrhu imaju vodicu, dok grčki nemaju.

U procesu odvajanja sirutke od jogurta uklanja se i dobar dio šećera i kalorija, te je dobiveni grčki jogurt veoma bogat proteinima. Sa samo 57 kalorija na 100 grama, bezmasni prirodni grčki jogurt ima dva puta više proteina od standardnog prirodnog jogurta, a ima i mnogo više nutrijenata. Grčki jogurt ima nižu razinu laktoze od regularnog jogurta te je zbog toga lakše probavljiv, čime je posebno pogodan za pojedince koji su intolerantni na laktozu.

Idealno bi bilo da grčki jogurt pravite od vlastitog domaćeg jogurta. Proces je veoma jednostavan, a trebat će vam jedna litra svježeg mlijeka, jedan čvrsti jogurt i jedna žlica kiselog vrhnja. Mlijeko skuhajte i ohladite da bude mlako (tako da još možete držati prst u njemu). Jogurt i vrhnje dobro promiješajte i miješajući dodajte mlakom mlijeku. Nakon što ste dobro promiješali, posudu poklopite i stavite na toplo (blizu radijatora) da odstoji tijekom noći. Nakon šest do osam sati u posudi će se oformiti željena smjesa. Posudu stavite u hladnjak i imate čvrsti, rashlađeni jogurt kojeg u hladnjaku možete čuvati i do 7 dana.

Sada je vrijeme da napravite grčki jogurt. Veću cjediljku (npr. za juhu) obložite jednim ili dva filtera za kafu pa je stavite u zdjelu veću od nje. U tako obloženu cjediljku stavite litru običnog, čvrstog jogurta, koliko vam stane do vrha filtera. Sve pokrijte prozirnom folijom i stavite u hladnjak preko noći. Nakon osam do deset sati vidjet ćete da se jogurt lijepo iscijedio i u cjedilu vam je ostala smjesa gustog, predivno kremastog grčkog jogurta. (Ako predugo ostavite da se cijedi dobit ćete kremasti sir, a ne jogurt. Grčki je jogurt malo gušći od običnog, ali je rjeđi od kremastog sira).

Na dnu posude ostat će vam tekućina koja se zove sirutka. Riječ je o izuzetno zdravom napitku za sportaše i one koji žele snažan i otporan organizam. Koristi se za mršavljenje, čišćenje organizma, čišćenje krvnih žila od kolesterola, reguliranje rada crijeva, razvoj kostiju, jačanje mišićne mase te kao antioksidans za osnaživanje tijela u borbi protiv raznih bolesti. Sirutka sadrži najvažnije minerale potrebne tijelu: vitamine skupine B te kalcij, kalij, magnezij, fosfor, natrij i cink. Puna je elektrolita i odlično hidratizira tijelo, pa je najbolja zamjena za ne tako zdrava sportska energetska pića. Ipak, najvrednija tvar u sirutki je protein.

Sirutka se ubraja u najbolje prirodne proizvode koji obnavljaju crijevnu floru, pa je zbog toga važna i u prehrani djece. Čak se tvrdi da je gotovo dobra kao majčino mlijeko jer je prepuna hranjivih tvari koje potpomažu umnožavanje acidofilnih bakterija. One djeluju kao prirodan antiseptik koji uništava ili sprječava razvoj patogenih mikroorganizama. Uz to, odlična je za probavu, zglobove, ligamente (omogućuje brz oporavak nakon treninga), ali korisna je i u suzbijanju znakova starenja.

Za razliku od standardnog jogurta, grčki se jogurt ne zgrušava pri visokim temperaturama, pa ga slobodno možete dodati u topla jela. Možete ga poslužiti sa svježim voćem kao što su borovnice.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Ministrica Pozder posjetila Arcelor Mittal

Federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder razgovarala je u Zenici sa direktorom Arcelor Mittala Nikhil Mehtom i drugim...

Još vijesti za vas