Petak, 29 ožujka, 2024

Putin ubija ili mu podmeću? Oni su svi kritikovali ruskog predsjednika, a sada su mrtvi!

Preporučeno

putinOni su svi bili protiv ruskog predsjednika i oštro su mu se suprotstavljali, a danas su među pokojnicima. Možda bi i dalje bili živi da su ćutali i gledali svoja posla, da se nisu bunili protiv represivnog režima Vladimira Vladimiroviča Putina.

Vođe ruske opozicije Boris Nemcov ubijen je u petak uveče u centru Moskve, a on nije prvi ruski disident koji je likvidiran u misterioznim okolnostima u posljednjih nekoliko godina i to za vrijeme vladavine Vladimira Putina, piše Telegraf.

Nakon likvidacije Nemcova, odmah su se pojavile spekulacije ko bi mogao da bude odgovoran za atentat. Zapadni mediji su prednjačili u nagađanjima, doduše ne toliko u nagađanjima koliko u optužbama, da je ruski predsjednik odgovoran za ubistvo svog najvećeg kritičara.

Ipak, ako se dobro pogleda spisak ubijenih, vidi se da su oni svi bili protiv Vladimira Putina. Zbog toga, ne može da se kaže da je to mala slučajnost.

Ovo su svi oni koji su ubijeni posljednjih nekoliko godina od kada je Putin na vlasti, kao premijer i predsjednik Ruske Federacije.

Upravo se čita:  Prve snimke uhapšenih terorista: “Pucali smo u ljude za pare”

Pol Klebnikov
Američki novinar i urednik ruskog “Forbsa” ubijen je mitraljezem ispred svoje kancelarije u Moskvi, 2004. godine. Klebnikov je ubijen u 41 godini, tečno je govorio ruski jezik, a bio je poznat po istragama o korupciji i po sumnjivom poslovanju. U politiku je ušao devedesetih kada je otkrio poslovno carstvo Borisa Berezovskog, kralja Kremlja. Grupa sastavljena od trojice muškaraca iz Sjevernog Kavkaza, republike Čečenije, oslobođena je 2006. godine za njegovo ubistvo. Slučaj nikada nije riješen.

Ana Politkovskaja
Novinarka i oštra kritičarka Kremlja ubijena u 48 godini ispred ulaza u svoju zgradu u Moskvi, 2006. godine. Bila je poznata po izvještavanjima o kršenjima ljudskih prava u Rusiji, posebno u problematičnom Sjevernom Kavkazu. Njene pristalice su uvijek sumnjale da se radi o političkom ubistvu. Pet muškaraca je optuženo za izvođenje zločina, ali osoba koja je naručila ubistvo nikada nije identifikovana.

AleksandarLitvinjenko
Bivši agent KGB-a (44) umro je nakon što je otrovan radioaktivnim polonijumom-210. Navodno su dva čovjeka iz Ruske službe obezbjeđenja dodali izotope u njegov čaj kada su se s njim sastali u londonskom hotelu. Litvinjenko je bio saradnik samoprognanog oligarha Borisa Berezovskog. Optužio je Vladimira Putina da je korumpiran i pedofil, prema iskazima njegove udovice sa javne istrage njegove smrti.

Upravo se čita:  Otkriveno zašto je brod udario u most u Baltimoreu

Natalija Estemirova
Oteta je u Groznom, glavnom gradu Čečenije u julu 2009. godine. Estemirova je tada imala 50. godina i bila je borac za ljudska prava, a njeno tijelo je bačeno pored puta sa ranama od metaka na glavi. Slučaj je intenzivirao nadzor nad lokalnim liderom Ramzanom Kadirovim koji je optužen za stvaranje atmosfere straha i nasilja. Ubice Estemirove nikada nisu izvedene pred lice pravde.

Anastasija Baburova i Stanislav Merkelov
Baburova, novinar pripravnik, i Merkelov, advokat za ljudska prava, upucani su usred bijela dana dok su se vraćali sa konferencije za štampu nedaleko od Kremlja. Glavna meta je navodno bio Merkelov, koji je tad imao 34 godine, advokat koji je zastupao aktiviste ljevice, novinare i žrtve ruskih specijalnih snaga, koji su ubili više od 100 talaca u moskovskom pozorištu tokom akcije spašavanja.

Upravo se čita:  Otkriveno zašto je brod udario u most u Baltimoreu

Baburova je imala 25 godina kada je ubijena, radila je za opozicioni list “Novaja Gazeta”. U Moskvi je 2011. godine sud osudio dvojicu neonacista za dvostruko ubistvo, Nikitu Tihonova i Jevgenija Khasisa.

Boris Berezovski
I dalje nije jasno kako je ubijen Berezovski (67), ali je mrtvozornik ostavio slučaj otvoren nakon što je pronađen mrtav sa povezom oko vrata u kupatilu vile u kojoj je živio, u Sariju, Velikoj Britaniji. Biznismen je 2000. godine prebjegao iz Rusije u Britaniju nakon što se razišao sa Putinom, a London je koristio kao bazu za upućivanje kritika svom bivšem “štićeniku”. Pretpostavlja se da je sam sebi oduzeo život zbog finansijskih problema, ali mrtvozornik nije imao dovoljno dokaza koji potvrđuju samoubistvo i od tada se spekuliše da je ubijen.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Cure prve informacije s vještačenja mobitela: Na dan nestanka obrisano je mnogo poruka i poziva!

Prema neslužbenim saznanjima istrage, vještačenje mobitela Ivane Ilić pokazalo je da su mnoge poruke i podaci o pozivima izbrisani,...

Još vijesti za vas