Petak, 19 travnja, 2024

Real Madrid je novi prvak Evrope u fudbalu!

U susretu finala Lige prva, na stadionu San Siro, Real Madrid je došao do 11. titule prvaka Evrope, nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca u susretu protiv Atletica iz Madrida. Nakon 90 minuta bilo je 1:1.

Već u 6. minuti susreta odlična šansa za Kraljeve. Casemiro je nakon centaršuta iz slobodnog i sjajno šutirao, ali Jan Oblak je odlično reagovao i sačuvao svoju mrežu. Igrala se 15. minuta kada Kross ubacuje loptu iz slobodnjaka, Bale glavom šutira ka golu, a tačno ispred golmana Oblaka, Ramos loptu skreće u
mrežu i donosi vodstvo Realu. Na usporenom snimku činilo se da je Ramos, možda bio i u ofsajd poziciji, ali je zaista teško procjeniti čak i na snimku.

Do kraja prvog dijela, rezultat se nije mijanjao, te se na odmor otišlo pri vodstvu Reala. Nakon tri minute igre u nastavku, Atletico je imao najbolju šansu na utakmici. Fernando Torres je oboren u kaznenom prostoru Reala, nakon duela sa Pepeom, a sudija Mark Klatenburg je bez dvojbe pokazao na bijelu tačku. Antoine Griezmann je preuzeo odgovornost i šutirao snažno sa 11 metara, te savladao Keylora Navasa, ali je preška bila saveznik Kraljeva.

Upravo se čita:  Danas je u BiH luksuz izgledati pristojno: Porodici za šišanje mjesečno treba 100 KM!?

Ipak nakon promašenog jedanaesterca, Atletico je nastavio sa napadima. U 53. minuti nakon kornera lopta dolazi do Savića koji sa nekoliko metara šutira, ali šalje loptu pored gola. Šest minuta kasnije, Saul se našao u šesnaestercu Reala i šutirao iz prve, ali i njegov pokušaj nije bio precizan.

U 72. minuti prva ozbiljnija šansa u drugom dijelu susreta za momčad Zinedinea Zidanea, Karim Benzema je šutirao, ali je Oblak odlično reagovao i zaustavio njegov udarac. Samo dvije minute kasnije Torres je pokušao glavom, ali lopta odlazi visoko preko gola. Igrala se 78. minuta, kada je Gareth Bale mogao riješiti pitanje pobjednika, ali je njegov udarac sa gol linije izbacio Savić.

Upravo se čita:  Uvođenje tri tarife: Kako ćemo ubuduće plaćati struju i koliko će ona koštati?

Već u narednom napadu, kazna za promašaj Balea je stigla. Nakon sjajne akcije Atletica po desnoj strani, Juanfran ubacuju loptu za carrasca koji pogađa za izjednačenje. Do kraja je solidnu šansu imao i Torres da donese veliki preokret svom timu, ali nije bio uspješan, pa je nakon 90 minuta na semaforu stajalo 1:1.

Nakon nekoliko prvih minuta u produžetku Kraljevi su stvorili prvu ozbiljniju šansu preko Ronalda, koji je nakon kornera glavom šutirao, ali se opet Oblak istakao dobrom odbranom. Nakon toga i Bale je pokušao sa ruba šesnaesterca, ali je njegov udarac izblokiran. U drugom produžetku, igralo se oprezno s obje strane, pa nije bilo nekih većih prilika, te nismo dobili pobjednika ni nakon 120 minuta igre, pa se moralo pristupiti izvođenju penala.

Upravo se čita:  Danas do 32 stepena, slijedi burna promjena vremena: Veliki pad temperatura i snijeg

Prvi penal za Kraljeve izvodi Lucas i pogađa, baš kao i Griezmann za Jorgandžije. Zatim pogađaju Marcelo na jednoj, a Gabi na drugoj strani. U trećoj seriji Bale pogađa za Real, a Saul za Atletico. Ramos je siguran i pogađa sa 11 metara, a na drugoj strani Juanfran pogađa stativu. Konačno, Ronaldo je šutirao peti penal za Kraljeve i pogodio, te tako donio 11. titulu prvaka Evrope za Real Madrid.