Petak, 19 travnja, 2024

Rukometaš postao fudbalerka

Preporučeno

Bivši reprezentativac Australije u rukometu Kalum Maunsi (28), postao je prvi transrodni sportista kojem je rukovodstvo Australijske fudbalske lige (AFL) dozvolilo igranje za žensku ekipu u najvišem stepenu takmičenja.

Kalum, sada Hana, za rukometnu reprezentaciju Australije je odigrao 22 utakmice, a nastupao je na Svjetskom prvenstvu u Španiji 2013. godine.

Ona je svoju transformaciju u ženu počela prije četiri godine, a najprije je promijenila ime. Nakon što je Hana započela hormonalne terapije pokušala je da nastavi sa rukometnom karijerom, ali krovna organizacija Australije joj to nije dozvolila.

Nakon toga je odlučila da sreću okuša u australijskom fudbalu, i do sada je nastupala samo na lokalnom nivou, ali već od ove godine će moći da igra na najvišem nivou u prvenstvu savezne države Viktorija.

“Bilo bi neprimjereno da se zahvaljujem AFL-u što mi je dozvolio da radim nešto što je dozvoljeno svakome u Australiji”, napisala je Hana u otvorenom pismu nakon što joj je dozvoljeno da igra fudbal.

Ipak, sav posao nije gotov jer AFL još nije definisao okvir za rodnu različitost, ali su iz organizacije naveli da žele da svi mogu da učestvuju u njihovoj igri.

“Međutim, ovo su složena pitanja i mi razmatramo stručna mišljenja i međunarodne okvire koji utiču na naše odluke”, poručili su iz AFL-a. M

eđunarodni olimpijski odbor (MOO) je prije dvije godine usvojio nove smjernice prema kojima se transrodne osobe neće morati podvrgnuti operaciji promjene pola kako bi nastupale na Olimpijskim igrama i drugim međunarodnim takmičenjima. Nove smjernice ne stavljaju nikakva ograničenja pred žene koje žele da nastupaju u muškoj kategoriji (naravno uz uslov da se osjećaju kao muškarci), dok muškarci koji žele da se takmiče u ženskoj kategoriji moraju da dokažu da im je nivo testosterona u krvi 10 nmol/L barem 12 mjeseci prije prvog takmičenja na koje žele da idu.

Dosadašnja pravila su zahtijevala da se muškarci koji se osjećaju kao i žene (i obrnuto) podvrgnu operaciji promjene pola i hormonalnim terapijama u trajanju od najmanje dvije godine kako bi mogli da nastupaju u suprotnoj kategoriji.

Australijski fudbal je timski sport koji se igra sa 18 igrača u polju, a igra se na igralištu za kriket ili sličnom ovalnom igralištu, koje mora da bude dugačko 135-185 metara, a široko 110-150 metara. Igra se loptom jajastog oblika, ali je ona različita od one kojom se igra ragbi ili američki fudbal. Sličan je ragbiju, američkom fudbalu i keltskom fudbalu (Gaelic football), a koristi i neke elemente iz fudbala.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Najavljene nove padavine: U jednom dijelu BiH mogao bi pasti jedan od najvećih snjegova ove godine

Hladnije i nestabilno vrijeme nastavlja se i u narednim danima. U noći na subotu lokalno se očekuje mraz, a...

Još vijesti za vas