Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Rusija ubjedljiva protiv Egipta

U prvoj utakmici drugog kola grupe A grupne faze Svjetskog prvenstva domaćin Rusija je u Sankt Peterburgu savladala Egipat sa visokih 3:1.

Na početku susreta prvi su zaprijetili Egipćani Trezegea koji je pronašao put kroz odbranu, ali mu je nedostajalo preciznosti u završnici. Nakon toga Aleksandr Samedov je u 19. minuti dobro šutirao sa ruba šesnaesterca , ali na njegovu nesreću, lopta je prozujala nekoliko centimetara iznad prečke. Igralo se otvoreno na obje strane.

Narednu priliku imali su Egipćani u 34. minuti, kada je iskusni Juri Žirkov intervenisao ispred Salaha na svega nekoliko metara od gola. Možda i najbolju priliku u prvom poluvremenu imao je Salah za Egipćane kada je u 42. minuti pucao s ruba šesnaesterca , ali je njegov šut prošao pokraj lijeve stative.

Upravo se čita:  Selektor Milošević: Poraz jeste bolan za sve nas, ali iz ovoga može graditi nešto

U prvom poluvremenu vodila se velika borba na sredini terena, međutim na odmor se otišlo bez pogodaka. Već na samom početku drugog poluvremena, tačnije u 49. minuti Rusija je povela zahvaljujući auto-golu kapitena Fatija koji je nespretno zakačio loptu poslije šuta Zobnina i poslao je u vlastitu mrežu. Isplatio se Rusima ofanzivan pristup i činjenica da se nisu povukli poslije vodstva, pa su već u 59. minuti došli do 2:0 kada je Čerišev iskoristio loptu u šesnaesteracu i poslao je nisko po sredini gola, piše Avaz

Rusi su nakon samom tri minute došli do 3:0, kada je Džjuba divno prevario čuvara na ivici kaznenog prostora, prijemom ga ostavio iza leđa i potom lako unutrašnjom pogodio mrežu za neopisivo slavlje na tribinama.

Tračak nade za Egipćane vratio je Salah u 73. minuti kada je izborio jedanaesterac. Upravo je on preuzeo odgovornost i rutinski savladao Akinfejeva za 3:1. Trudili su se Egipćani da do kraja meča postignu još neki gol i tako maksimalno zakomplikuju finiš meča .

Ipak, rezultat je na kraju ostao nepromijenjen pa su domaćini Mundijala sa ovom pobjedom došli na korak do historijskog plasmana u osminu finala.