Subota, 20 travnja, 2024

Selo Sebišina, život na granici između Hrvatske i BiH: Granični prijelaz u dvorištu obiteljske kuće

Preporučeno

aa_picture_20141025_3615593_web

Srećko Kundid, mještanin hrvatskog dijela sela Sebišina, na granici sa Hrvatskom, bori se da schengenski granični prijelaz ne bude izgrađen u njegovom dvorištu – Njegove komšije iz istog sela s bh. strane, pak, mjesec dana su bez telefona jer serviseri iz Hrvatske ne žele doći zbog komplikacija pri prelasku granice

Srećko Kundid, mještanin hrvatskog dijela sela Sebišina u blizini dalmatinskog gradića Imotskog, smještenog na državnoj granici sa Bosnom i Hercegovinom, apelira na hrvatska ministarstva i policiju da mu izgradnjom novog, šengenskog graničnog prijelaza ne zabrane slobodan ulaz u kuću u kojoj sa obitelji živi od 1980-ih godina, javio je dopisnik Anadolu Agency (AA).

Srećko niz godina vodi uzaludnu borbu sa hrvatskom administracijom koja je u srpnju/julu ove godine izdala novi nacrt šengenskog prijelaza za pogranični promet u njegovom selu. No, Srećko ima tu nesreću da se njegova kuća nalazi 20-ak metara od granične crte između dviju država i da bi mu malogranični policijski prijelaz uzimao većinu dvorišta i praktički blokirao glavni ulaz u kuću.

Nestalo bi lijepog kamenog zida koji opasuje njegovo dvorište, kamenog luka s ulaznom kapijom od kovanog željeza. Nestala bi velika kapija za ulaz auta i mjesto za parkiranje, a i njegov pas Šarko izgubio bi mjesto za svoju kućicu u kojoj sada “stražari”.

Upravo se čita:  Meteorolozi objavili upozorenje: Večeras opasnost od mraza; jedan dio BiH imat će sreće

Srećkova obitelj na to rješenje ne pristaje, kažu, radije bi živjeli negdje drugdje.

– Neka uzmu cijelu kuću, a nama sagrade novu –

„Ja sam im rekao, ako hoće graditi prijelaz u mom dvorištvu, najbolje neka mi uzmu cijelu kuću i koriste je za smještaj policajaca. Meni neka, umjesto toga, sagrade drugu kuću na nekoj lokaciji u blizini“, kaže Srećko koji trenutno u kući boravi sa starim ocem, suprugom i troje odrasle djece.

Prema nacrtu novog graničnog prijelaza, Srećku se oduzima desetak metara dvorišta ispred ulaza u kuću i zagrađuje mu se pristup na javnu cestu. Ispred garaže bi mu ostavili svega par metara prostora. S obzirom na to da bi po nacrtnu ograđeno dvorište bilo nasuto i podignuto za 80 centimetara, garaža i cijelo prizemlje Srećkove kuće izgubili bi funkciju. Srećko kaže kako je u kameni dvorišni zid i u kovanu ulaznu ogradu uložio novac za kojeg je mogao izgraditi čitav kat kuće.

aa_picture_20141025_3615596_web

Sadašnji granični prijelaz u selu Sebišina nalazi se stotinjak metara u teritoriju BiH. Tu su postavljene limene kućice dvaju policija, hrvatske i bh. policije, kako ne bi ometale stanare obližnjih kuća zaseoka Glavote Donje. No, nova šengenska pravila ne dopuštaju toliko odstupanje od stvarne granične crte, tako da su hrvatske vlasti obavezne do polovice 2015. prijelaz postaviti na točno mjesto.

Upravo se čita:  PIO/MIO zvanično objavio: Ovo je iznos minimalne penzije koja će biti isplaćivana od maja

Srećko vlastima nudi puno bolje rješenje koje neće nikome smetati, kaže. Predlaže da se granični prijelaz napravi također u teritoriju Republike Hrvatske, ali prekoputa njegove kuće, na prostoru na kojem nema građevina. Međutim, geodet koji je vršio mjerenja na terenu Srećku je odgovorio kako zemljišne čestice prekoputa nemaju dodijeljen katastarski broj i da je to razlog zbog kojeg će graditi u njegovom dvorištu.

„Gospodi u ministarstvu je problem što te čestice prekoputa nemaju katastarski broj“, kaže Srećko i naglašava kako je po zakonu svim česticama u Hrvatskoj već trebalo dodijeliti katastarske brojeve.

„Kad dođu bageri, u naše dvorište mogu samo preko nas sviju. Neću spavati u sobi dok mi ispod prozora svijetle veliki reflektori i čitavu noć netko stvara buku“, kaže Danica, Srećkova supruga.

– Ministarstvo financija ne odustaje –

Na pitanje novinara AA kako namjeravaju riješiti spornu situaciju, iz Ministarstva financija Hrvatske stigao je odgovor koji sugerira kako neće odustati.

„Akcijskim planom unapređenja stanja na graničnim prijelazima i ispunjavanja obveza iz 24. Poglavlja u vezi pristupanja u Europsku uniju od 25. siječnja 2013. godine definirana je potreba izgradnje novog stalnog graničnog prijelaza za pogranični promet Sebišina, na području Općine Runovići.“

Upravo se čita:  Otvorena Pandorina kutija: Gdje su nestale bebe sa UKC-a RS?

Određen je rok za aplikaciju schengenskog režima kontrole na granici Republike Hrvatske sa Srbijom, s Bosnom i Hercegovinom i sa Crnom Gorom 1. srpnja 2015. godine.

Ministarstvo financija je izjavilo da novi granični prijelaz treba izgraditi u koridoru postojeće lokalne prometnice na području Republike Hrvatske neposredno do granične crte, sa svim sadržajima i odgovarajućom opremom, sukladno novim standardima primjerenima kategoriji graničnog prijelaza.

– I Sebišani na bh. strani granice u borbi s administracijom –

Srećkova situacija nije ugodna, ali nije ugodno ni mještanima zaseoka u istom selu koji se nalaze na drugoj strani granice, u BiH. Oni imaju sve infrastrukturne priključke iz Hrvatske još od prije 1990. godine. Imaju stalno probleme s prelaskom granice, i oni i njihovi gosti.

Mjesec dana su bili bez telefona zato što serviseri telefonske mreže iz Hrvatske više ne žele prelaziti granicu, jer ih policija teško propušta.

Život na granici je opasan i tvrd, kaže jedna pjesma, a kako je teško boriti se sa vlastima dviju država koje provode zakone ne mareći previše za ljude na terenu, znaju najbolje Sebišani. Kažu da neće popustiti pred nikakvim pritiscima vlasti, jer ovdje žive oduvijek i znaju da su svoji na svome.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

300 radnika u RS-u ostalo bez posla

Industrija tekstila, kože i obuće u Republici Srpskoj u velikom je problemu. Smanjena je potražnja, ali i proizvodnja. Sve...

Još vijesti za vas