Utorak, 23 travnja, 2024

Stanovnici RS-a masovno uzimaju pasoše Srbije

Preporučeno

Generalni konzul Srbije u Banjoj Luci Vladimir Nikolić izjavio je da su građani Republike Srpske, odnosno BiH, veoma zainteresovani za državljanstvo Srbije, što potvrđuje podatak da je do sada predato oko 40.000 zahtjeva.

Nikolić je rekao da se taj podatak odnosi na period od otvaranja konzulata 2005. godine i da je tim zahtjevima obuhvaćeno više od 50.000 građana RS-a, odnosno BiH.

– Prilikom podnošenja zahtjeva za prijem u državljanstvo Srbije, građani navode razloge za dobijanje dvojnog državljanstva, ali su oni najčešće vođeni ličnim i praktičnim razlozima, kao što su studiranje ili zaposlenje u Srbiji – rekao je Nikolić.

Upravo se čita:  Uoči 1. maja predah od padavina: U nekim dijelovima Bosne i Hercegovine i do 18 stepeni

On je istakao da Zakon o državljanstvu Republike Srbije ne predviđa vremenski okvir u kojem je nadležni organ obavezan da riješi svaki pojedinačni zahtjev, ali da je dugogodišnja praksa pokazala da je za to najčešće potrebno više od godinu dana.

Prilikom podnošenja zahtjeva za prijem u državljanstvo Srbije od dokumenata su potrebni izvodi iz matične knjige rođenih i vjenčanih (ukoliko je zainteresovano lice u braku), uvjerenje o državljanstvu, kao i dvije kopije lične karte ili pasoša.

Upravo se čita:  Emotivna ispovijest majke zlostavljanog dječaka iz Zenice: Šutim i trpim, mogla bih nekog ubiti!

– Vlada Srbije je 2012. godine donijela odluku da snosi troškove republičkih administrativnih i konzularnih taksi, kao i posebnih troškova za građane iz regiona koji žele da dobiju srpsko državljanstvo ili da se iz državljanstva odjave, tako da je procedura oslobođena naplate takse – podsjetio je Nikolić.

Nikolić kaže da je velika i zainteresovanost za pasoše Srbije, te je u Generalnom konzulatu u Banjoj Luci od 2014. godine, kada je počelo izdavanje ovog dokumenta, do danas izdato oko 5.000 pasoša.

Upravo se čita:  Mogućnost davanja plaće "na ruke" zbog nekoliko pojedinaca u RS-u doprinijet će bujanju sive ekonomije

– Primjetan je trend povećanja broja zahtjeva za oko 20 odsto u odnosu na 2016. godinu, koja je u tom smislu bila rekordna – konstatovao je Nikolić.

Zakonski rok za za izradu pasoša je 60 dana, a taksa za podnošenje zahtjeva iznosi 64 eura i jedinstvena je za svako diplomatsko-konzularno predstavništvo Srbije u Evropi. Do promjene iznosa takse u inostranstvu došlo je novim pravilnikom Ministarstva spoljnih poslova Srbije od 21. marta ove godine, a prethodna taksa je iznosila 46 eura.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Dodik i Nešić otputovali u Rusiju: Podijelili fotografiju iz aviona, digli tri prsta

Predsjednik RS Milorad Dodik i ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić otputovali su u Rusiju, gdje će prisustvovati na Međunarodnom...

Još vijesti za vas