Četvrtak, 25 travnja, 2024

Tuzlak ubio otrovnicu od skoro jednog metra?

Preporučeno

U naselju Kula u Tuzli navodno se pojavila zmija otrovnica – šarka, i to dužine oko jednog metra!? Drugi tvrde da nije riječ o otrovnici, nego o bezopasnom za ljudsko zdravlje – smuku.

“U pitanju je bila zmija šarka, inače najrasprostranjenija zmija na svijetu. Iako je ovakva vrsta zmija obično dužine između 60 i 80 cm u ovoj je bilo skoro jedan metar. Na svu sreću prije nego je pobjegla uspio sam je usmrtiti i tako otkloniti opasnost po ukućane i malu djecu koja se često igraju u blizini. U strahu smo da ih ima još, pozivam građane da budu oprezni tokom prvomajskih praznika jer su šarke otrovne” kazao je za Tuzlanski.ba mještatnin naselja Kula.

Upravo se čita:  Fuada nema od utorka, supruga Mevlida moli za pomoć: "Bolestan je od prošle godine"

Drugi ipak tvrde da nije bila riječ o otrovnici, nego o bezopasnom za ljudsko zdravlje – smuku.

Podsjetimo, u Bosni i Hercegovini živi 14 vrsta zmija, na svu sreću nisu sve otrovne. Svega su tri vrste otrovne i to poskok, šarka i balkanski šargan. Zmija ne napada, zmija grize, samo u samoodbrani, a brani se ukoliko je čovjek nagazi ili zavuče ruku na neko nepregledno mjesto, kao što je kamen ili drvo.

VEZANO: Vrste zmija u BiH: Znate li koja je najopasnija?

U proljetnom razdoblju zmije se okupljaju u veće grupe i vrlo su aktivne te ih ljudi češće i viđaju. Iako se radi o posve prirodnoj povećanoj aktivnosti, česte su dojave i pritužbe o čudnim najezdama zmija”, navode stručnjaci.

Upravo se čita:  Influenserka Adna Helić na slobodi, zatražene mjere zabrane

Stručnjaci također upozoravaju kako prilikom posjeta prirodi treba nositi duge hlače i više cipele kako bi se noge zaštitile od ugriza, treba paziti kuda se staje te provjeriti mjesto na koje se želi sjesti.

U slučaju susreta sa zmijom, najbolje je pokušati ju zaobići ili zaplašiti udarcima nogom o tlo i pustiti da se makne. Zmije nemaju vanjskih slušnih organa pa slabo čuju zvukove koji se šire zrakom, no zato preko kostiju donje čeljusti vrlo dobro osjećaju vibracije tla te ih udaranje u tlo plaši.

U slučaju otrovnog zmijskog ugriza, stručnjaci upozoravaju, zmiju ne treba pokušati ubiti ili uhvatiti, kako bi se odnijela liječniku, jer bi pri tome mogla ponovno nekoga ugristi. Liječnici vrlo dobro znaju prepoznati ugriz otrovnice, a tačno određivanje vrste nije potrebno jer se za ugrize svih triju naših otrovnica primjenjuje isti protuotrov.

Upravo se čita:  Emotivna ispovijest majke zlostavljanog dječaka iz Zenice: Šutim i trpim, mogla bih nekog ubiti!

Osoba koju je ugrizla zmija trebala bi se smiriti te ukloniti odjeću i nakit s mjesta ugriza zbog oticanja tkiva te ranu pustiti da slobodno krvari bez rezanja ili isisavanja otrova. Dobro bi bilo očistiti ranu i imobilizirati ekstremitet koji je zadobio ugriz pomoću nekog čvrstog predmeta i zavoja, a osobu treba što prije prevesti do najbliže medicinske ustanove.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Najavili raniju isplatu aprilskih penzija

Ministarstvo finansija saopštilo je da će u Republici Srpskoj u petak, 26. aprila, biti isplaćene aprilske penzije, za koje...

Još vijesti za vas