Petak, 19 travnja, 2024

U BiH u ratu 165 logora i zatočeničkih objekata

Preporučeno

Centar za demokratiju i tranzicionu pravdu (CDTP) iz Banja Luke i Udruženje Tranzicijska pravda, odgovornost i sjećanje (TPOS) iz Sarajeva su, u razdoblju od srpnja 2013. do kraja 2014. godine, dokumentirali 165 logora i zatočeničkih objekata tijekom rata u BiH, tako što su sačinili profile, odnosno činjenične narative o logorima i mjestima zatočenja.

Do činjenica koje su navedene u profilima, istraživači CDTP-a i TPOS-a su došli korištenjem podataka iz više nezavisnih izvora kao što su sudske presude, sudski dokazi na kojima se zasnivaju sudske presude, izjave svjedoka, date Haškom tribunalu, domaćim sudovima u BiH i sudovima država u regiji, izjave bivših zatočenika date CDTP-u, TPOS-u.

Upravo se čita:  Na GP Brod spašena petogodišnja djevojčica, bila je žrtva međunarodne trgovine ljudima

Pored toga, korištene su 64 razne knjige, publikacije, 221 tekst medija, izvještaji nevladinih organizacija koje prate suđenja za ratne zločine, forenzički izvještaji, fotografije, mape i drugi izvori, priopćeno je danas iz CDTP-a. Predsjednica Udruženja TPOS i istraživačica u projektu Zlatica Gruhonjić je istaknula da je „osnovni cilj projekta da se sačini registar svih zatočeničkih objekata, da se opiše struktura i uvjeti u kojima su držani ratni zarobljenici i civili, da se popišu ubijeni i žrtve torture, kao i da se sačini što potpuniji registar svih logoraša, zatočenika/zatvorenika.

Miodrag Živanović, profesor na Filozofskom fakultetu u Banjoj Luci je ukazao na značaj ovog istraživanja kako bi se utvrdile činjenice i istina o prošlosti.

Upravo se čita:  Nakon rekordno toplog aprila: Krajinović otkriva kada se vraćamo u zimsku opremu

‘’Danas u Bosni i Hercegovini imamo pet dominantnih istina: svaka od naših etno-političkih elita ima svoju istinu, to su dakle tri istine, četvrta je istina izbjeglih i raseljenih lica i peta je istina međunarodne zajednice. Upravo zato svako istraživanje koje se bavi utvrđivanjem činjenica ima smisla jer doprinosi spoznaji istine. Što smo bliže istini, bliži ćemo biti i povjerenju, a onda i pomirenju’’, kazao je Živanović.

Publicista i kulturolog Srđan Šušnica je istaknuo da posao profiliranja logora i drugih zatočeničkih objekata, kao i pitanje ratnih zločina, ubijenih i nestalih predstavlja znanstveno-istraživačko arhiviranje naših sjećanja čime se ono objektivizira.

Upravo se čita:  Meteorolog Bakir Krajinović objavio prognozu za cijeli april

‘’Javnost, i domaća i strana ima pravo znati faktografske podatke o zlodjelima. Ovakvi projekti vrše objektiviziranje istine, koja je jedna jedina. Upravo takvu istinu ne žele da čuju određene političke snage u društvu, koje bih ja nazvao tamničarima, manipulatorima i gospodarima naših sjećanja. Njima nije cilj da objektiviziraju istinu i u potpunosti objelodane istinu o stvarnim dimenzijama ratnih zločina, jer bi takva istina predstavljala osnov za jednu katarzu, koja je svima u BiH potrebna. Zato je ovaj i slični projekti nevladinog sektora, kao i svaki istinski napor službenih institucija i pojedinaca u njima i organizacija, hvale vrijedan korak u utvrđivanju jedne i jedine istine’’, kazao je Šušnica.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kupovao traktor preko interneta pa ostao bez traktora i para

Policijski službenici Policijske stanice Gospić zaprimili su kaznenu prijavu 41-godišnjaka iz Gospića koji tvrdi da je prevaren prilikom kupovine...

Još vijesti za vas