Srijeda, 24 travnja, 2024

U Sarajevu obavljena dženaza dogogodišnjem bosanskohercegovačkom sportisti

Preporučeno

Dženaza i ukop istaknutog i dogogodišnjeg bosanskohercegovačkog sportiste, karate trenera i sportskog radnika, nosioca ratnog priznanja “Zlatni ljiljan” Suada Ćupine, koji je preminuo 18. oktobra u Sarajevu u 67-oj godini, obavljeni su danas na mezarju Alipašine džamije.

Dženazi su prisustvovali članovi porodice Ćupine, istaknuti sportisti i kolege, predstavnici vlasti u Kantonu Sarajevo i brojne druge poznate ličnosti.

Ćupina je rođen 11. novembra 1951. godine u Mostaru. Karateom se počeo baviti 1968. godine. U tom sportu je postigao gotovo sve što je bilo moguće – od zvanja karate majstora osmi dan, do osvajanja medalja kao takmičara i kao trener, ali i velikog broja naučnih zvanja u oblasti sporta.

Upravo se čita:  Okupljaju se Dodikove pristalice: Ovo su trenutni prizori iz Banje Luke

U bogatoj trenerskoj karijeri ostvario je vrhunske rezultate, posebno kao dugogodišnji selektor karate reprezentacije BiH, ali i trener u Univerzitetskom karate klubu Bosna iz Sarajeva.

Njegovi karatisti bili su nosioci mnogobrojnih medalja sa svjetskih i evropskih prvenstava, te drugih međunarodnih i domaćih takmičenja.

Ćupina je svoje trenersko ime počeo graditi još u bivšoj Jugoslaviji. U periodu od 1986. do 1992. godine obavljao je funkciju selektora kadetske, juniorske i ženske selekcije u borbama. Bio je doktor nauka iz oblasti sporta od 2010. godine.

Upravo se čita:  Putnici u nevjerici posmatrali dramu pri povratku iz Njemačke u Bosnu i Hercegovinu: Vozač autobusa se potukao sa putnikom zbog pasoša

Dobitnik je najvećeg ratnog priznanja – “Zlatni ljiljan”. Bio je član Patriotske lige Općine Mostar od aprila 1991. godine.

Rat ga je zatekao na dužnosti komandira Ratne stanice milicije, CSB Mostar. U TO stupio je 8. aprila 1992. godine. Obavljao je dužnost Komandanta bataljona, te niz dužnosti u 4. Korpusu Armije RBiH.

Upravo se čita:  Nestabilno vrijeme se nastavlja, neka mjesta bi mogla dobiti 10 do 20 cm novog snijega: Evo šta nas očekuje

Učestvovao je u oslobađanju i odbrani Mostara. Za iskazanu hrabrost, sposobnost i lični doprinos u organizovanju i vođenju oružanog otpora agresoru na Republiku Bosnu i Hercegovinu, 1993. godine dodijeljeno mu je najveće ratno priznanje, značka „Zlatni ljiljan“.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Studenti u FBiH bi uskoro mogli legalno raditi i studirati: Prvi korak načinjen, donosimo detalje

Zastupnički dom Federacije Bosne i Hercegovine usvojio je Izmjene Zakona o radu kojom se dozvoljava rad studentima. O ovome...

Još vijesti za vas