Četvrtak, 25 travnja, 2024

Uništavanje BH Airlines: Novoj avio kompaniji iračkih vlasnika dali ime i oznake BiH

Preporučeno

bosnian-wand-airlines-danas-dobija-avion-arapi-osnovali-bh-aviokompaniju_1420701516Brojne zakulisne, pa i nezakonite radnje, te puno nelogičnosti, saznajemo, dovode se u vezu s novom aviokompanijom Bosnian Wand Airlines, koja je u nedjelju obavila prvi promotivni let iz Sarajeva za Atinu.

Za redovne linije, koje Wand najavljuje prema Štokholmu, Atini, Amsterdamu, te Malmeu i Frankfurtu, sve su prilike, ova aviokompanija nema ni dozvolu.

Prva preteča Wand-a je bila kompanija Ikar-Air koju je prije sedam godina osnovao Rifet Karasalihović, aktuelni vršilac dužnosti direktora tuzlanskog aerodroma. U nju su kapital navodno ulagali Rusi, a ugašena je iz nepoznatih razloga.

Naredna pretača Wand-a je Sky Bosnia, koju je Karasalihović registrirao 2011. godine i koja se, također, iste godine raspala. Naime, jedini avion, koji je letio i iz afričkih zemalja ka Dubaiju, tu je i zadržan jer je ustanovljeno da je bio tehnički neispravan. Karasalihović prošle godine registrira novu kompaniju – Bosnian Wings, za koju je, prije imenovanja za v.d. direktora aerodroma u Tuzli, na istom unajmio kancelariju. Kancelarija, saznajemo, više praktično ne postoji, ali su Bosnian Wings kupila dva iračka, navodna, investitora, Abdulrazak Idham Mohsin Al – Ameri i Mohamed Tahsin Abdulkader Al Fakhri, koji su vlasnici firme Al Wand.

Al Wand je registriran u Bagdadu na Al Amerija, dok Al Fakhri, saznajemo, obavlja druge poslove. Oni, pod, saznajemo, sumnjivim okolnostima, registriraju Bosnian Wand Airlines, a formalni vlasnik je upravo Rifet Karasalihović. Wand Airlines je registriran kao d.o.o za zračni promet, turizam i trgovinu Živinice, sa adresom koja odgovara adresi zgrade tuzlanskog aerodroma. No, drugih detalja, kao što su brojevi telefona, odgovorne osobe i rukovodstvo – nema. Firma je navodno sjedište premjestila u Sarajevo. No, ovo nije sve o Bosnian Wand Airlines. Naime, radi se o čarter kompaniji, koja je najavila redovne linije iz Sarajeva. Da bi ih obavljali potrebna im je AOC dozvola koju izdaje bh. Direkcija civilne avijacije, a koju Bosnian Wand nema.

Upravo se čita:  Mijenjaju se "pravila igre": Šta će biti sa dječijim dodatkom?

“Da bi neka kompanija bila aviokompanija, mora imati AOC izdat od vazduhoplovnih vlasti neke države i samo sa AOC može vršiti prevoz robe i putnika u komercijalne svrhe. BWA nema AOC izdat od strane BHDCA što smo mi i našem saopštenju i naveli. Tačno je da je BWA u BHDCA uputila pismo o namjerama za dobijanje AOC, te da je održan zajednički sastanak na kojem je predstavnicima BWA prezentovano koje uslove moraju ispunjavati da bi dobili AOC. Takođe, BWA mora podnijeti zvaničan zahtjev, aplikaciju, za dobijanje AOC što oni nisu još učinili”, tvrde iz BHDCA.

Upravo se čita:  Predsjedništvo BiH bez konsenzusa o prijemu Kosova u Vijeće Evrope

Iz Wand-a jasno poručuju da AOC dozvolu nemaju.

“BWA nikada nije tvrdila da posjeduje dozvolu za obavljanje zračnih operacija, ali jeste da je očekuje. Civilna avijacija upoznata je sa svim aktivnostima Bosnian Wand Airlinesa u saradnji s Hermes Airlinesom. BWA također posjeduje dozvole za sve letove. Hermes Airlines ima pravo da posluje u BiH prema Sporazumu o otvorenom nebu. Kada dobije svoj AOC, BWA će u BiH biti registrovan kao samostalna aviokompanija. Do tada BWA će koristiti licence svog partnera, što je u skladu sa zakonskim procedurama na avijacijskom tržištu“, kaže Sulejman Kadić, advokat BWA.

Ovo i jeste problem, jer je Hermes Airlines u Grčkoj registriran kao čarter kompanija, a Bosnian Wan Airlines najavljuje redovne linije s licencom čarter kompanije. S obzirom da još nisu aplikaciju podnijeli, pitanje je kako već za sljedeći mjesec najavljuju redovne linije, jer dobijanje dozvole traje od tri do šest mjeseci. No, ne fali, saznajemo, Bosnian Wandu samo AOC dozvola.

Da bi u BiH bili domaća kompanija, moraju imati takozvane postholdere, to jeste domaće ljude na vodećim mjestima, a, naši izvori tvrde da nemaju ni njih. Još jednu nezakonitost BWA nosi sa sobom, a ona se zove trostruki lizing aviona kojim saobraćaju. Dvostruki lizing je dopušten, ali ne i treći u kome Hermes, na lizing, avion daje Bosnian Wand Airlinesu.

Upravo se čita:  Strujni udar Vlade FBiH: Poskupljenje struje najviše će pogoditi porodice s većim brojem djece

Pitaju se i daju odgovor – radi se o političkoj liniji koja je omogućila i aminovala sve nelegalnosti, a koja ide od ministara saobraćaja i komunikacija Federacije i BiH – Envera Bijedića i Damira Hadžića, preko direktora BHDCA Đorđa Ratkovice, pa do direktora aerodroma Sarajevo Ivana Veličana. Sve ovo dešava se u periodu kada Vlada Federacije i resorno ministarstvo s Bijedićem na čelu rade sve da ugase jedinu nacionalnu aviokompaniju – BH Airlines, a kojoj i obećana sredstva iz budžeta nisu plasirana, a do sada plasirana su povučena. Više nego zanimljiv u ovoj priči je i odgovor direktora sarajevskog aerodroma na pitanje TV1 – šta bi aerodromu značilo gašenje jedinog bh. avioprevoznika

“U ovom momentu to je već drugi avioprevoznik, jer je već osnovana još jedna kompanija”, kaže Ivan Veličan, direktor Međunarodnog aerodroma Sarajevo.

Iz odgovora je jasno i zašto Wand nosi prefiks bosanski, ali i s kojim pravom nosi boje zastave ove zemlja. Pokušava se u očima javnosti Bosnian Wand Airlines predstaviti kao nova nacionalna kompanija, kako bi se pripremio teren za gašenje BH Airlinesa. Naši izvori govore da aerodrom već dugo radi sve da BH Airinesu oteža poslovanje.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Aktuelni saziv Vlade FBiH proslavlja prvi rođendan: Nikšić i Isak s osmijehom rezali tortu

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine danas obilježava godinu dana rada aktuelnog saziva. Tim povodom je održana i sjednica Vlade,...

Još vijesti za vas