Subota, 20 travnja, 2024

Zbog zatvaranja u logor Šljivovica, dvojica Bošnjaka će od Srbije naplatiti oko 10.000 KM

Preporučeno

srb4

Apelacioni sud u Beogradu preinačio je presudu Prvog osnovnog suda u Beogradu i pravosnažno utvrdio odgovornost Srbije za torturu i nečovječno postupanje pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije nad logorašima Enesom Bogilovićem i Mušanom Džebom, koji su bili zatočeni u logoru Šljivovica ( općina Čajetina ) tokom 1995. i 1996. godine, prenosi bh. novinska agencija Patria (NAP).

Sud je obavezao Srbiju da Bogiloviću i Džebi isplati odštetu u ukupnom izrosu od 600.000 dinara što je blizu 10.000 KM, piše NAP.

Iz Saveza logoraša BiH navode da se radi o simboličnom iznosu naknade žrtvama torture, ali je presuda važna iz drugih razloga. Riječ je o prvom institucionalnom priznavanju nedjela počinjenim nad Bošnjacima u logorima Šljivovica i Mitrovo Polje, što sada otvara mogućnost da preko 800 logoraša Šljivovice i Mitrovog Polja pravdu pokušaju ostvariti sudskim putem.

Upravo se čita:  Nakon rekordno toplog aprila: Krajinović otkriva kada se vraćamo u zimsku opremu

Apelacioni sud u Beogradu utvrdio je da su Enes Bogilović i Mušan Džebo u avgustu 1995. godine sa grupom Bošnjaka preko Drine prebjegli u Srbiju, gdje su se predali pripadnicima Vojske Jugoslavije.

Svi Bošnjaci podijeljeni su u dvije grupe, a Bogilović i Džebo su odvedeni u “centar” koji je formiran 1. avgusta 1995. godine, a koji se nalazio u Braneškom Polju (Šljivovica), u radničkim barakama GP „Planum“.

Upravo se čita:  PIO/MIO zvanično objavio: Ovo je iznos minimalne penzije koja će biti isplaćivana od maja

Po evidenciji Međunarodnog komiteta Crvenog krsta koju je sud prihvatio kao dokaz, Džebo je oslobođen 6. decembra 1995., a Bogilović 29. januara 1996. godine. U logoru su bili izloženi torturi i nečovječnom postupanju pripadnika MUP-a.

Policajci su ih isljeđivali, tukli palicama, granama, gumenim cijevima, gašene su im cigarete po tijelu, bili su sistemski izgladnjivani a nekoliko logoraša ove torture nije preživjelo.

Upravo se čita:  MUP RS: Danas ćemo vježbat, nema razloga za uznemirenost građana

Prema ocjeni Apelacionog suda u Beogradu „ponašanje čuvara u Centru u Braneškom Polju prema tužiocima, ali i prema ostalim licima koja su tamo boravila, teško da se može pripisati ponašanju koje je dostojno pojedinca”.

Sudski vještak je utvrdio da je preživljena tortura u logorima ostavila trajne posljedice po zdravlje Bogilovića i Džebe, piše NAP.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas