Petak, 19 travnja, 2024

Zlatna groznica trese bh. gradić: Kako je pronađeno zlato u Varešu i koliko ga ima?

Preporučeno

Iz kompanije Eastern Mining poručili su kako zasad nema preciznih podataka o tome da li će uskoro doći do rudarenja na lokalitetu Rupice.

– Primarni cilj je kroz geološka istraživanja utvrditi količinu rezervi cinka, olova i barita. Sve bazične metale prate i plementiti metali, čiji je sadržaj u nekim bušotinama iznad prosjeka – rekli su iz kompanije Eastern Mining, koja je u vlasništvu kompanije Adriatic Metals iz Velike Britanije.

Lokalitet Rupice, udaljen je oko 20 kilometara od centra Vareša. Do njega se dolazi šumskim putem, a na terenu smo zatekli radnike koji sa četiri mašine rade na bušotinama. Dobijeni materijal svakodnevno se analizira. Podaci govore kako ovo područje sadrži određene količine olova, cinka, barita, ali i zlata te drugih plemetnitih metala. Neke bušotine duboke su i više od 200 metara.

Upravo se čita:  Upaljen narandžasti meteoalarm za veći dio BiH

Iz kompanije Eastern Mining, rekli su nam kako se brojke stalno mijenjaju. Ipak, zadovoljni su dosadašnjim istraživanjima, a u nekim područjima sadržaji metala u rudi su iznad prosjeka. Direktor ove kompanije Miloš Bošnjaković rekao je kako je primarni cilj kroz geološka istraživanja utvrditi rezerve cinka, olova i barita – piše Hayat.ba.

– Sve bazične metale kao što su bakar, cink, olovo prate i plemeniti metali. U nekim bušotinama sadržaj tih plemenitih metala je iznad prosjeka – kazao je Bošnjaković.

Istražne radnje važne su kako bismo znali šta imamo u zemlji, kazao je načelnik Vareša Zdravko Marošević. Rudna bogatstva koja ima Vareš traže se na svjetskom tržištu naglašava, a zlato koje dolazi uz to je poput lijepog začina na jelu. Marošević navodi i kako je lokalitet Rupice dobro poznat svima koji se bave rudarskim istraživanjima, te da je za građane Vareša sasvim normalno da neko tu želi tražiti olovo, cink i barit.

Upravo se čita:  Bećirović-Murphy: Bila bi greška podcijeniti odlučnost SAD-a da zaštiti Daytonski sporazum i BiH

– Ovdje ne postoji rudnik zlata ili srebra. Ovdje postoji rudnik cinka, barita i olova. Neminovno je da uz njih dolaza i plemeniti metali kao što su zlato i srebro – ističe Marošević.

Naglašava i kako se raduje svakom novom danu i informacijama koje stižu, jer je ubijeđene da je Vareš grad koji leži na rudama. Razvojem bazne industrije, dodaje, gradila bi se željeznica, benefite bi imali aerodromi, luke, a razvila bi se i putna infrasruktura.

– Mi kupimo i sada benefite od koncesije, i znamo da koncesije propisane zakon, će od svake kile rude olova, cinka i barita, donijeti sredsta u proračun općine Vareš. Da će svaka moguća izvađena kila zlata, konmcesija biti plaćena poosebno, kao i za sve drugo, za što javnost ne zna. A sve je to bitno za današnju tehnologiju, i odravanje raznih industrija. – zaključuje Marošević.

Upravo se čita:  Bećirović i Komšić razgovarali s generalnim sekretarom UN-a Antóniom Gutteresom u New Yorku

Iz kompanije Eastern Mining poručili su kako zasad nema preciznih podataka o tome da li će uskoro doći do rudarenja na lokalitetu Rupice. Euforije nema ni u kabinetu općinskog načelnika koji kaže kako je za proslavu utakmice ipak potrebno sačekati posljednji sudijski zvižduk. O narednim koracima razgovarat će se u narednih petnaestak dana, kada prema riječima Maroševića u Vareš dolaze predstavnici kompanije „Adriatic Metals“ iz Velike Britanije.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Šmit: Vrijeme za usvajanje domaćih rješenja ističe

Visoki predstavnik Kristijan Šmit (Christian Schmidt) pozdravio je inicijativu lokalnih političara da nastave svoju opredijeljenost za usvajanje zakona koji...

Još vijesti za vas