Temperature zraka izmjerene u 8:00 sati (°C): Bjelašnica 10; Sokolac 12; Ivan Sedlo 15; Široki Brijeg i Srebrenica 17; Bugojno i Sarajevo 18; Bihać i Livno 19; Banja Luka, Prijedor, Sanski Most, Tuzla i Zvornik 20; Doboj i Zenica 21; Gradačac i Trebinje 22; Bijeljina 24; Neum 25; Mostar 26°C.
Danas u Bosni i Hercegovini sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Vjetar slab do umjerene jačine sjevernog smjera. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 28 i 34°C, na jugu zemlje do 37°C.
U Sarajevu sunčano uz malu do umjerenu oblačnost. Najviša dnevna temperatura zraka oko 32°C – saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Sladić: Ušli smo u novi toplotni val
Vremenske (ne)prilike u narednim danima komentarisao je i naš meteorolog Nedim Sladić. Njegov komentar prenosimo u cijelosti:
– Ušli smo u još jedan toplotni val. U periodu od 10. do 18. augusta 2024. godine očekuju nas vrlo visoke dnevne temperature zraka uslovljene jačanjem termobaričkog grebena sa sjevera Afrike, a najviša odstupanja u odnosu na referentni niz 1991-2020 su na Balkanskom poluostrvu (za 5 do 9 °C), prema dostupnim prognozama Europskog centra za srednjoročnu prognozu vremena (ECMWF).
Razlog: omega blok sistem, odnosno polje visokog zračnog pritiska u blizini Rumunije, uklješteno između ciklonalnih polja sa zapada (južno od Islanda), i istoka (preko Urala).
Zašto će ovaj val vrućine biti izražen?
1. Suh zrak. Anticiklonalno polje smješteno istočnije od nas ponaša se poput poklopca koji pritišće podlogu, kompresujući zrak koji se spušta s visine prema podlozi te time odstranjuje oblačnost od izvora zagrijavanja, držeći oblake daleko od naših područja, dok je tačka rosišta je niža zbog kojeg jači osjet sparine može izostati usljed niže relativne vlažnosti zraka.
2. Suha podloga. Kako bitnijih padavina nije bilo u proteklom periodu, izuzev tek lokalno u vidu prolaznog pljuska, Sunčeva energija se ne koristi za evaporaciju, već uveliko za zagrijavanje podloge. Senzibilni osjetni tok bit će jači u odnosnu na latentni, doprinoseći bržem zagrijavanju tla.
3. Spojni učinci mora, kopna i zraka (coupling efekti). Suho tlo, suh zrak i marinski toplotni val u Sredozemlju. Kombinacija je koja smanjuje noćno izračavanje, budući da okolna toplota mora djeluje kao radijator koji otpušta toplotnu energiju, doprinoseći višim temperaturama zraka u kasnim večernjim i ranojutarnjim satima, ali i vertikalnim profilima koji će ubrzo imati usklađene konvektivne granične slojeve nalik onima na sjeveru Afrike, pogotovo pred sami vrhunac.
Jutarnje temperature zraka u narednom periodu većinom od 19 do 26, na jugu Hercegovine do 29, a dnevne od 35 do 40, na jugu i sjeveru Bosne i Hercegovine lokalno do 42 °C – napisao je Sladić na svom Facebook profilu.