Prema posljednjim rezultatima studije poznatog američkog Istraživačkog centra Pew, koji, između ostalog, prikazuju i stav muslimana u svijetu prema pravima žena, muslimani u Bosni i Hercegovini su među najtolerantnijim u svijetu u obhođenju prema ženama.
Prema posljednjim rezultatima studije poznatog američkog Istraživačkog centra Pew, koji, između ostalog, prikazuju i stav muslimana prema pravima žena, muslimani u Bosni i Hercegovini su među najtolerantnijim u svijetu u obhođenju prema ženama.
Tako su, na postavljeno pitanje: “Da li žena ima pravo da se razvede od svoga muža?”, muslimani u BiH pokazali najveći stepen tolerancije, te je njih 94 posto odobrilo takav korak.
Od ostalih muslimana na Balkanu, gdje živi značajna zajednica muslimana, slijede muslimani na Kosovu sa 88 i u Albaniji sa 84 posto onih koji tvrde da žena ima pravo da se razvede od svoga muža.
Osim balkanskih muslimana, vrlo visok stepen tolerancije i uvažavanja u vezi sa postavljenim pitanjem pokazali su muslimani u Turskoj sa 85 posto, a slijede muslimani u Azerbejdžanu i Kazahstanu.
S druge strane, samo 8 posto muslimana u Maleziji smatra da žena ima pravo da se razvede od svoga muža, kao i 14 posto u Iraku i 22 posto u Egiptu, odnosno Jordanu.
Prema tome, rezultati Pew istraživanja pokazali su da muslimani u bivšoj Jugoslaviji, središnjoj Aziji i djelovima Sjeverne Afrike u većini slučajeva snažnije podržavaju prava muslimanski na razvod.
Na pitanje da li sinovi i kćeri trebaju imati jednaka prava na nasljedstvo, muslimani iz Bosne i Hercegovine su – sa 79 posto potvrdnih odgovora – ponovo pokazali visok stepen tolerancije.
Muslimani na Kosovu su također tolerantni o ovom pitanju, jer njih 76 posto smatra da sinovi i kćeri trebaju imati jednaka prava na nasljedstvo. Tolerantnost su, sa 61 posto potvrdnih odgovora, pokazali i muslimani Albanije.
Najveći stepen tolerancije i uvažavanja po ovom pitanju pokazali su muslimani u Turskoj gdje njih 88 posto smatra da sinovi i kćeri trebaju imati jednaka prava na nasljedstvo, a slijede muslimani u Indoneziji i Kazahstanu.
S druge strane, prema rezultatima Pew istraživanja, samo 15 posto muslimana u Maroku, odnosno Tunisu, podržava ideju da sinovi i kćeri trebaju imati jednaka prava na nasljedstvo.
Na pitanje: “Da li žena uvijek mora slušati svoga muža?”, najviše tolerancije od zemalja sa Balkana, pokazali su muslimani na Kosovu gdje je 34 posto ispitanika odgovorilo potvrdno.
Slijede muslimani Albanije sa 40 i Bosne i Hercegovine sa 45 posto onih koji su odgovirili da žena uvijek mora slušati svoga muža.
Poslije balkanskih zemalja, slijede muslimani u Kazahstanu i Azerbejdžanu, gdje 51 odnosno 58 posto muslimana smatra da žena uvijek mora slušati svoga muža.
S druge strane, muslimanska zemlja u kojoj najveći procenat muslimana vjeruje da žena uvijek mora slušati svoga muža je Malezija gdje je taj procenat 96 posto. Slijede Afganistan sa 94, Tunis i Indonezija sa po 93 posto ispitanih muslimana.
Dio studije koji se odnosi na istraživanje stavova muslimana o ženama je – zbog izjava o nasilju prema ženama u pojedinim muslimanskim zemljama – privukao veliku pažnju svjetske javnosti.
Također, navedeno istraživanje je pokazalo da većina muslimana ne vidi skoro nikakav problem između praktikovanja vjere i života u modernom društvu. Većina ispitanika podržava demokratiju umjesto autoritativnog režima i velika većina odbacuje nasilje kao što je samoubilački napad.
U studiji koju je priredio Istraživački centar Pew, a koji je poznat po objektivnim istraživanjima javnog mijenja diljem svijeta kao i raznim empirijskim studijama, zaključeno je da na stavove muslimana utjeće kulturni i politički kontekst koliko i sama vjera.
Istražujući pitanje muslimana u svijetu, Forum za vjeru i javni živor pri Istraživačkom centru Pew intervjuisao je više od 38.000 muslimana u 39 država o raznim temama od etike, politike, pravde do odnosa među muškarca i žene.
(Anadolija)