Subota, 22 ožujka, 2025

Bliži se 1. februar, mnogim radnicima će kasniti plata

Preporučeno

Iako su iz Vlade FBiH obećali da će subvencije biti dostupne svim preduzećima koja ispunjavaju određene kriterije, Smailbegović ističe da je još uvijek nejasno kako će se to primijeniti u praksi

Vlada Federacije BiH nedavno je Udruženju poslodavaca dostavila obiman dokument koji pojašnjava prava poslodavaca na subvencije i olakšice u vezi s povećanjem minimalne plate na 1.000 KM. Međutim, prema riječima Adnana Smailbegovića, predsjednika Udruženja poslodavaca FBiH, ovaj dokument izaziva mnoge primjedbe i dolazi u trenutku kada je već zakazana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH za 31. januar.

Smailbegović naglašava da je pristizanje ovog dokumenta “pet do dvanaest”, što znači da je vrlo malo vremena za usklađivanje spornog sadržaja prije sjednice vijeća. Takođe, dodaje da je sam naslov dokumenta, koji se odnosi samo na obrte, mala i mikro preduzeća, sporan, jer su iz njega isključene druge vrste kompanija.

Upravo se čita:  Profesor Kurtćehajić o Dodikovom višegodišnjem udaru na Ustav BiH

Iako su iz Vlade FBiH obećali da će subvencije biti dostupne svim preduzećima koja ispunjavaju određene kriterije, Smailbegović ističe da je još uvijek nejasno kako će se to primijeniti u praksi.

Za mnoge kompanije, posebno u realnom sektoru, situacija postaje problematična jer neće biti u mogućnosti isplatiti januarske plate na vrijeme. Smailbegović objašnjava da mnoge firme plate obračunavaju odmah na početku mjeseca, ali zbog nejasnoća u vezi s novim pravilima, morat će da odgode obračun. Takođe, multinacionalne kompanije, čije se isplate šalju u inostranstvo na odobrenje, sada se suočavaju s kašnjenjem.

Upravo se čita:  Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio povećanje plata za 'budžetlije'

Ova situacija stvorila je pritisak na radnike i poslodavce, jer je usklađivanje s novim pravilnicima postalo pitanje preživljavanja za mnoge kompanije. Iako Vlada FBiH nastoji reagovati, ostaje pitanje hoće li svi učesnici na vrijeme dobiti odgovore na ključna pitanja o subvencijama i olakšicama.

Izdvajamo

Izdvajamo

Stigla je dugoročna prognoza za proljeće: Evo kakvo će vrijeme biti naredna tri mjeseca

Srednja sezonska temperatura tokom klimatološkog proljeća (mart, april, maj) predviđa se viša od višegodišnjeg srednjaka uz vrlo veliku vjerovatnoću...

Još vijesti za vas