Petak, 19 travnja, 2024

Cijene goriva u BiH konačno prate svjetski trend i padaju

Preporučeno

Cijene nafte u svijetu pale su i prošle sedmice te su na najnižem nivou u proteklih nekoliko mjeseci, a sve to zbog straha ulagača da će zbog usporavanja rasta globalne privrede oslabiti potražnja za energentima. Na Londonskom tržištu cijena barela je prošle sedmice pala 4,6 posto – na 66,76 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,6 posto – na 56,46 dolara, što je najniži nivo od marta.

Od augusta do početka oktobra cijene nafte snažno su rasle, dosegnuvši najviši nivo u gotovo četiri godine, jer su se ulagači plašili oštrog pada izvoza nafte iz Irana, nakon što SAD uvedu sankcije na iranski naftni sektor. No, u proteklih šest sedmica cijene nafte potonule su više od 20 posto jer najveći svjetski proizvođači povećavaju proizvodnju kako bi nadoknadili iransku ponudu na tržištu, a pokazalo se i da iranski izvoz nije pao onoliko koliko su se ulagači plašili.

Iako se pad cijena na svjetskom tržištu bilježi već neko vrijeme, mi u Bosni i Hercegovini tek sada smo dočekali da distributeri spuštaju cijene. To je, za sada, za simboličnih pet feninga, ali se građani nadaju da će se taj trend pada i nastaviti.

– Još prošle sedmice pojedine benzinske pumpe snizile su cijene benzina, a ove će sniziti i cijene dizel-goriva. Cijene su i dalje različite na pumpama, s obzirom na slobodno formiranje cijena, a najjeftinije gorivo u Federaciji trenutno je 2,21 KM, kazali su nam iz Ministarstva trgovine Federacije BiH.

Iako je najniža cijena u Federaciji 2,21 KM, ona je takva samo na malom broju benzinskih pumpi, dok je na većini cijena 2,36 do 2,41 KM. U Republici Srpskoj, međutim, standardna cijena je 2,25 i 2,32 KM. S obzirom na pravilo o slobodnom formiranju cijena na tržištu, ne možemo nikome tu prigovoriti, ali su građani itekako imali šta prigovoriti distributerima nafte iz BiH, koji su u ranijem periodu, kada je nafta na svjetskom tržištu bila “jeftinija nego ikada”, čak povisili cijene goriva u BiH. Međutim, na to se ovaj put niko nije pobunio zvanično, pa im je prošlo.

Demonstracije

I tako, dok se kod nas niko ne buni kada nam povisuju cijene, bez realnog pokrića, u drugim zemljama to rade. Jedna od njih je Francuska, u kojoj su za vikend organizovani protesti širom zemlje, gdje je skoro 300.000 ljudi zaustavilo saobraćaj. Osim povećanja cijena goriva i visokih cijena putarina, razlog za protest bili su i prekomjerni porezi i gnjev prema političarima i predstavnicima vlasti. Međutim, uprkos njihovim protestima, francuski premijer Edouard Philippe kazao je kako će na snazi ostati povećanje akciza na gorivo. Blokirane su za vikend bile i glavne prometnice u Bugarskoj, gdje su se građani bunili zbog novog udara na životni standard u ovoj najsiromašnijoj zemlji Evropske unije.

Da li će ovi njihovi protesti uroditi plodom ili će sve ostati kako i jeste, ostaje da se vidi, kao i to da li će cijene u našoj zemlji nastaviti da padaju, ako se taj trend nastavi i u svijetu, ili je ovo pojeftinjenje sada samo zamazivanje očiju građanima da ne krenu putem kojim su, naprimjer, Francuzi i Bugari išli proteklog vikenda.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Kupovao traktor preko interneta pa ostao bez traktora i para

Policijski službenici Policijske stanice Gospić zaprimili su kaznenu prijavu 41-godišnjaka iz Gospića koji tvrdi da je prevaren prilikom kupovine...

Još vijesti za vas