Zamjenik ministra bezbjednosti Bosne i Hercegovine Ivica Bošnjak (HDZ BiH) izjavio je danas na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH da Ministarstvo bezbjednosti i državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA) ne raspolažu informacijama da su ugroženi povratnici nesrpske nacionalnosti na području bh. entiteta Republika Srpska.
“SIPA i Ministarstvo bezbjednosti BiH ne raspolažu informacijama da su ugroženi povratnici na teritoriji entiteta Republika Srpska, te ne raspolažu informacijama koje ukazuju na onemogućavanje rada bilo koje agencije za sprovođenje zakona na prostorima BiH”, rekao je Bošnjak, odgovarajući na pitanje poslanika Stranke demokratske akcije (SDA) Mithada Čauševića.
Dodao je je da bezbjednosna situacija u zemlji “složena”, ali da bezbjednosne službe i policijske agencije “dobro rade svoj posao”.
“Bezbjednosno stanje je pod kontrolom. U tom kontekstu, nema potrebe za zabrinutost”, kazao je Bošnjak, koji poslije hapšenja Nenada Nešića, privremeno obavlja funkciju državnog ministra bezbjednosti.
Poslanik Narodnog evropskog saveza (NES) Jasmin Ermić postavio je pitanje Bošnjaku da li SIPA djeluje na teritoriji cijele zemlje, nakon što je parlament RS-a donio zakon kojim se toj policijskog agenciji zabranjuje rad na području ovog entiteta.
Bošnjak je naveo da je Ustavni sud BiH 7. marta donio odluku kojom je taj zakon stavio van snage, a da je istog dana Ministarstvo bezbjednosti BiH održalo sastanak sa svim rukovodiocima državnih bezbjednosnih službi.
“Tada smo konstatovali da se neometano odvija proces rada i da je bezbjednosna situacija pod kontrolom”, naveo je on.
Poslanici Predstavničkog doma BiH danas bi trebalo da raspravljaju o prijedlogu rezoluciji o napadu na ustavni poredak, koju je predložila SDA.
U prijedlogu rezolucije navodi se da su Sud i Tužilaštvo BiH, Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS), kao i državna Agencija za istrage i zaštitu (SIPA), kojima je zakonima usvojenim u Narodnoj skupštini RS-a zabranjen rad o ovom bh. entitetu, formirani na osnovu zakona usvojenih u Parlamentarnoj skupštini BiH, kroz redovnu parlamentarnu proceduru, ističući da zabranu njihovog rada u RS-u nije moguće izvršiti na bilo koji drugi način, osim isključivo donošenjem zakona kroz propisanu parlamentarnu proceduru u Parlamentarnoj skupštini BiH.
U predloženoj rezoluciji se pozdravlja odluka Ustavnog suda BiH da sporne zakone usvojene u Narodnoj skupštini RS-a stavi van snage, a od Tužilaštva i Suda BiH, VSTS-a i SIPA se traži da “odgovorno, pravovremeno i u potpunosti izvršavaju svoje zakonske nadležnosti radi procesuiranja svih odgovornih za napad na ustavni poredak BiH”.