Ponedjeljak, 17 ožujka, 2025

Evropski sud odbacio žalbu Srebreničana

Preporučeno

Evropski sud za ljudska prava potvrdio odluku holandskog suda da UN i Holandija uživaju imunitet nakon genocida u Srebrenici.

majkesrebrenice-strazbur-afpgettyEvropski sud za ljudska prava (ECHR) u četvrtak je odbacio žalbu Srebreničana preživjelih u genocidu 1995, koji su tražili ukidanje odluke holandskog suda kojom je potvrđen imunitet Ujedinjenih naroda (UN).

Majke Srebrenice, predstavnice više od 6.000 preživjelih i članova porodica žrtava genocida, godinama traže da se sudi UN-u i državi Holandiji zbog činjenice da, kako navode, njihovi mirovnjaci nisu učinili ništa da zaštite Srebrenicu, koja je u julu 1995. imala status zaštićene enklave.

Upravo se čita:  Željana Zovko tvrdila da će EUFOR u BiH štititi samo ambasade, ubrzo stigla reakcija

Srebrenička enklava bila je pod UN-ov protektoratom, nakon čega su je 11. jula 1995. zauzele vojne snage bosanskih Srba pod zapovjedništvom generala Ratka Mladića, kojima se slabije naoružani i brojčano slabiji pripadnici holandskih plavih šljemova nisu mogli oduprijeti.

Mladićevi vojnici potom su pogubili više od 8.000 dječaka, mladića i odraslih muškaraca, uglavnom Bošnjaka, što je najteži masakr počinjen u Evropi nakon Drugoga svjetskog rata.

Upravo se čita:  Obilne padavine stižu u BiH, izdato upozorenje za poplave. Udari vjetra će biti od 80 km/h

Majke Srebrenice uložile su žalbu Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu nakon što je Vrhovni sud Holandije odbacio njihovu tužbu.

‘Legitiman cilj’

Holandski sud je odbacio njihovu tužbu 13. aprila 2012, pozivajući se na imunitet od sudskog progona zajamčen UN-u, pa tako i vojnicima koji djeluju po zastavom svjetske organizacije.

U jednoglasnoj presudi objavljenoj u četvrtak, sudije Evropskog suda navele su da žalba ne može biti usvojena jer je “davanje imuniteta UN-u služilo legitimnom cilju”.

Upravo se čita:  Šef delegacije EU se obratio EUFOR-ovim jedinicama

Sudije su navele da bi dozvoljavanje nacionalnim sudovima da imaju jurisdikciju nad operacijama UN-a omogućilo državama “da se miješaju u ključnu misiju UN-a da obezbijedi međunarodni mir i sigurnost”.

Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni krivični sud(ICC) presudili su da se u Srebrenici dogodio genocid.

Izvori: Al Jazeera i agencije

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Djevojka koju su nakon požara očajnički tražili otac i sestra, nađena mrtva

Marija Taseva, 20-godišnja djevojka koja je jedna od povrijeđenih u požaru u diskoteci u Kočanima, svjedočila je da je...

Još vijesti za vas