Četvrtak, 19 lipnja, 2025

Gorak udarac i za BiH, Trump nam nametnuo carine od 35 posto: Evo šta sve izvozimo u SAD i šta ovim potezom gubimo

Preporučeno

Prošle godine u SAD smo izvozili uglavnom proizvode nenamjenske industrije, ali je poznato i da naše prehrambene kompanije plasiraju neke svoje proizvode na američko tržište. Ukupni ostvareni izvoz BiH u 2024. godini u SAD iznosio je nešto više od 200 miliona KM

Tmurno jutro osvanulo je u BiH, ne samo u meteorološkom već i u ekonomskom smislu. Dok smo najave američkog predsjednika Donalda Trumpa, kako će uvesti carine na robu koja u SAD dolazi pod markicom drugih zemalja, pratili sa sigurne udaljenosti, vjerovatno misleći kako će se to i u buduće odnositi na EU, Kinu, Kanadu, Meksiku i možda još neke zemlje, otrježnjenje je stiglo, jer na spsiku zemalja kojima je SAD uveo carine je i Bosna i Hercegovina, piše Forbes.

Prikazujući grafikon kazao je kako naša zemlja SAD-u naplaćuje carine od 70 posto, pa će sukladno tome i SAD Bosni i Hercegovini naplaćivati carine u visini od 35 posto.

No, Trump nije uveo carine samo BiH, već i susjednoj Srbiji 37 posto, i ovaj procenat je najveći među zemljama regije. Prema podacima Bijele kuće, Srbija SAD-u naplaćuje carine od 74 posto. Carine su uvedene i Sjevernoj Makedoniji (33 posto), dok za Kosovo i Crnu Goru iznose 10 posto. Na spisku su još i Kina 34 posto, Indija 26 posto, Ujedinjeno Kraljevstvo 10 posto, Japan 24 posto, Australija 10 posto, dok su EU uvedene carine od 20 posto.

Upravo se čita:  Bećirović i Komšić u Londonu s prvim čovjekom britanske diplomatije Davidom Lammyjem

“Moji sugrađani Amerikanci, ovo je Dan oslobođenja”, rekao je Trump na događaju u Rose Gardenu kako bi najavio sveobuhvatne carine – one koje su namjerno zakazane nakon što su američke berze zatvorene. „Strani prevaranti su opljačkali naše fabrike i razbili naš nekada prelijepi američki san”, kazao je između ostalog Trump.

Kako je ranije pojasnio carine uvodi ne bi li okončao američku “jednostranu ekonomsku predaju” i podstakao ekonomsku “transformaciju” kod kuće.

Prema podacima Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ukupna robna razmjena Bosne i Hercegovine za periodod januara do juna 2024. godine iznosila je 22,01 milijardu KM. Vrijednost izvezene robe bila je 7,96 milijardi KM, a vrijednost uvezene robe iznosila je 14,05 milijardi KM, što je dovelo do vanjskotrgovinskog deficita od 6,09 milijardi KM.

Upravo se čita:  Sve gori: Kiša raketa pala na izraelsku Haifu, Iran pokrenuo novu paljbu; Izrael napao naftno postrojenje kod Teherana

Iz ovih podataka je vidljivo kako su za BiH, kada je o izvozu riječ dominantna tržišta bila u Evropi. BiH je najviše izvozila izoliranu žicu, kablove u vrijednosti od 353,83 miliona KM, električnu energiju u vrijednosti od 289,31 milion KM, zatim željezne ili čelične konstrukcije u vrijednosti od 270,11 miliona KM, te sjedala i njihove dijelove u vrijednosti od 267,90 miliona KM. U prvoj polovni prošle godine, BiH je najviše robe izvozila u Hrvatsku 1,28 milijardi KM, Njemačku 1,27 milijardi KM, Srbiju 826,77 miliona KM, Austriju 787,44 miliona KM, u Sloveniju 681,53 miliona KM, te u Italiju 653,35 miliona KM.

Izvoz u zemlje EU iznosio je 5,93 milijarde KM, što je za 7,30 posto manje nego u istom periodu 2023. godine. U zemlje CEFTA-e izvezeno je 1,26 milijardi KM, 21,64 posto manje nego u istom periodu prethodne godine, dok je izvoz u zemlje koje ne pripadaju EU i CEFTA-i bio 9,65 posto u ukupnom bh. izvozu.

Upravo se čita:  Šta se dešava u Sarajevu? Helikopteri nadlijeću, čuju se pucnjevi

Kada je o vanjskotrgovinskoj razmjeni riječ, ona sa SAD-om zauzima neznatnih jedan posto ukupne razmjene koje naša zemlja godišnje ostvaruje globalno.

Prošle godine u SAD smo izvozili uglavnom proizvode nenamjenske industrije, ali je poznato i da naše prehrambene kompanije plasiraju neke svoje proizvode na američko tržište. Ukupni ostvareni izvoz BiH u 2024. godini u SAD iznosio je nešto više od 200 miliona KM.

Godinama BiH više uvozi robe iz SAD-a nego što izvozi. Još prije pet godina, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje iz Bosne i Hercegovine u Ameriku je za samo pet mjeseci izvezeno 53 različita proizvoda od kojih prvo mjesto zauzima oružje, zatim namještaj i proizvodi od cinka kao i proizvodi od željeza i aluminijuma.

Izdvajamo

Izdvajamo

Tuga: Poznato vrijeme i mjesto dženaze iznenada preminulom Rijadu Šabiću

Iznenadna smrt Rijada Šabića iz Breze potresla je cijelu BiH. On je na ahiret preselio u utorak, u 19...

Još vijesti za vas