Četvrtak, 25 travnja, 2024

Koje države će imati štetu, a koje korist od globalnog zagrijavanja?

Preporučeno

Južne zemlje, a naročito SAD, pretrpiće veliku štetu od globalnog zagrijavanja, dok će države sjevera i Rusija zabilježiti ekonomsku korist, pokazuju naučne analize.

Povećanje nivoa mora, ekstremni vremenski uslovi i druge posljedice klimatskih promjena dovešće do godišnjih budžetskih gubitaka od oko 250 milijardi dolara u SAD. Stručnjaci zaključuju da će južne zemlje da pretrpe mnogo veću štetu nego što se ranije predviđalo.

Prema njihovim saznanjima, najviše će biti pogođene SAD i Indija, koje će, kako se vjeruje, šteta koštati između 250 i 206 milijardi dolara godišnje.

Upravo se čita:  U Njemačkoj uhapšena braća iz Bosne i Hercegovine

Takođe, među zemlje koje će osjetiti najveće posljedice zagrijavanja ubrojani su Meksiko, Kina i Brazil.

Prema predviđanjima, sjeverne zemlje će, pak, poboljšati svoje ekonomije, što se povezuje sa činjenicom da je trenutna temperatura tamo ispod optimalne.

Tako će zagrijavanje smanjiti energetske troškove u industriji i povećati prinose u poljoprivredi.

Rusija, Kanada, kao i zemlje EU i sjeverne Europe, ubrojane su u prostore na čiju će se ekonomiju povećanje prosječne godišnje temperature pozitivno odraziti.

Upravo se čita:  U Švicarskoj uhapšena tri pjevača koji su došli kao turisti a nastupali bez radne vize!

Stručnjaci su napravili popis najvećih posljedica globalnog zagrijavanja u raznim zemljama svijeta i procijenili uticaj svakog pojedinačnog faktora na određenu ekonomiju.

Posljedice se značajno razlikuju od zemlje od zemlje, navode portal “Prirodne klimatske promjene” (Nature Climate Change), a prenose ruski mediji.

Ranije se u američkim medijima pisalo o pozitivnim stranama globalnog zagrijavanja po Rusiju.

Godine 2015. Pariski klimatski sporazum potpisalo je 197 zemalja i obvezalo se da će smanjiti emisiju gasova sa efektom staklene bašte.

Upravo se čita:  Bosanac u Austriji osuđen na šest mjeseci jer je prijetio službenici parkinga “šamaranjem” nakon što mu je pisala kaznu

Američki predsjednik Donald Trump objavio je prošle godine da SAD izlaze iz tog sporazuma.

Naučnici smatraju da je riječ o ekonomskom paradoksu zbog činjenice da se glavne buduće žrtve globalnog zagrijavanja zalažu ili za potpuno odustajanje od Pariskog sporazuma ili za olakšice u korist zemalja u razvoju.

S druge strane, gotovo sve zemlje kojima bi rast temperature bio koristan žele smanjenje emisije štetnih gasova, prenosi “Ruska riječ”.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Pogledajte kako je letio njemački vojni avion iznad BiH

Ministarstvo odbrane i Oružane snage Bosne i Hercegovine će, u saradnji sa Ministarstvom vanjskih poslova, Ministarstvom komunikacija i transporta...

Još vijesti za vas