Subota, 20 travnja, 2024

Mediji: Usred špice sezone hrvatski iznajmljivači spuštaju cijene. 30 posto kapaciteta prazno

Preporučeno

U Hrvatskoj mnogi snižavaju cijene, uz mantru koja glasi: prazan krevet je najskuplji.

Turistički stručnjaci imaju svoje objašnjenje situacije: konkurencija se revitalizira, Grčka, Turska, sjevernoafričke zemlje vratile su se na tržište, dok su u Hrvatskoj posljednjih godina kapaciteti u privatnom smještaju “nenormalno” rasli, povećanje broja kreveta po 20 posto svake godine, koji sada čine 52 posto od ukupnih kapaciteta. U istom kontekstu spominje se usporeni booking, inače svjetski trend, zatim kriza u Europi, Britanci imaju Brexit, Nijemci su neočekivano puno oprezniji, recesija u Italiji.

Usporavanje rasta BDP-a u Europi u odnosu na protekli period, usporava i turističke prognoze. Iz Hrvatske udruge turizma poručuju: treba biti realan, ne treba očekivati nikakve spektakularne brojke. Trenutno se događa neočekivano, da usred tvz. špice sezone, u julu i augustu hrvatski iznajmljivači spuštaju cijene. Ovo sa cijenama je priča za sebe. Mediji u Dalmaciji konstatiraju da je trenutno 30 posto kapaciteta prazno. Bez problema se može naći smještaj i to od Istre do Dubrovnika. Doduše, po istim izvorima, za Dubrovnik, Hvar i Split nema zime jer je ondje popunjenost 90, odnosno, 93 posto.

Međutim, na Makarskoj rivijeri trenutno je rezervirano 78 posto kreveta, u Zadru i Biogradu 75 posto, u dragulju još nedovoljno poznatom kao što je Šibenik samo 72 posto. U čemu je štos? Bili smo bahati i nerealni, uzalud su nas upozoravali, sad dolazimo pameti, piše najčitaniji dalmatinski dnevni list. “Cimer fraj” od prije 40 ili 50 godina je prošlost, poentiraju. Kako to? Pa tako što su lokalci, opijeni turističkim bumom, počeli stihijski iznajmljivati sve i svašta.

Vlasnici u sezoni nabrzaka iseljavaju iz svojih stanova i garaža pa ih u vidu apartmana, studija i soba iznajmljuju turistima. Ludilo sa cijenama ilustrira se primjerom iz Šibenika. Cijena apartmana za dvije osobe 2016. u špici sezone bila je 40 eura, 2017. 60 eura, 2018. godine 80 eura. Sada se nudi za 50 eura, na “akciji”. Akcije su zapravo normalne cijene, tvrde upućeni.

U prijevodu, privatni iznajmljivači su godinama dizali cijene bez ikakvih ulaganja samo na temelju potražnje. Takvoj praksi sada mogu reći gudbaj, kažu ovi izvori. Dobro došli u stvarnost, dragi iznajmljivači, komentiraju obični smrtnici. Novinari produbljuju temu. Pitaju se: zar je normalno da u malom gotovo nepoznatom dalmatinskom otočnom mjestu u hotelu s 3 zvjezdice koji 10 godina nije renoviran noćenje košta 250 eura?

Ovo se uspoređuje s cijenama hotela u Turskoj, Tunisu, Grčkoj koji su za 50 posto jeftiniji, još se u cijeni aranžmana nudi avioprijevoz. Turistički znalci ističu da oni koji su u Hrvatskoj ulagali u podizanje kvalitete usluge nemaju problema s rezervacijama i popunjavanjem kreveta, pogotovo nemaju problema s popunjenošću najluksuzniji hoteli s puno zvjezdica. Što se tiče snižavanja cijena, ima skeptika. Oni kažu kad se jednom snize cijene, teško ih je vratiti na ranije visine.

Ministar turizma Gari Kapeli je, komentarišući podbačaj turističke sezone, rekao da treba gledati rezultate ostvarene u cijelom periodu turističke sezone.

Zanima li vas ovo?

Komentariši

Izdvajamo

Izdvajamo

Svečano otvoren prvi tržni centar Islamske zajednice

U okviru manifestacije “Dani vakufa u Bosni i Hercegovini” danas je u Sanskom Mostu otvoren Vakufski tržni centar koji...

Još vijesti za vas