Na štandovima banjalučke “Tržnice“ danas se jedino nisu mogla naći domaća kokošja jaja, dok voća i povrća ima u izobilju jer je ova godina rodna. Osim toga, cijene povrća i voća su znatno niže nego prošle godine kada je ponuda bila loša zbog kišne godine.
Na samom ulazu u “Tržnicu“ prodavac grčkih lubenica pokušava da na “duhovit“ način privuče što veći broj mušterija, pa je tako stavio napis “hladna kao tvoja a slatka kao tuđa žena“.
-Trenutno je kila 1,50 KM, ali zainteresovanim mušterijama prodajem i za marku po kili. Danas je ponedjeljak, manje je ljudi na pijaci, ali inače prodam sve što dovezem – kaže ovaj trgovac grčkih lubenica.
Paradajz, paprike i mrkva su u prodaji “direktno iz bašte“.
-Stvarno je sve rodilo. Ovo je moj paradajz i košta 1,50 KM, a ovaj drugi je 1 KM. Prošle godine je koštao 4 KM, sav je bio iz uvoza i bio je loš. Ove godine je izuzetno ukusan – uvjereva jedna prodavačica na banjalučkoj “Tržnici“.
Ima mrkvu iz bašte koja košta 3 KM, dok uvoznu iz Srbije prodaje po 2,5 KM po kilogramu.
-Kad rodi, rodi sve. Kad je loša godina, onda nemamo ničega. Eto, nakon nestašice povrća i voća prošle godine, ove sezone ima svega – objašnjava ova trgovkinja i domaćica.
Ona kaže da će uskoro donijeti iz svog voćnjaka i jabuke.
-Grane su počele da pucaju koliko su rodile. I šljive isto tako – objašnjava ona.
Inače, kilogram šljiva je 1,50 KM, a krušaka 2,50 KM. Krompir hercegovački “drži“ cijenu cijele sezone i košta 2,50 KM. Kilogram ovogodišnjeg šarenog pasulja je 8 KM, što je za 2 KM manje nego prošle godine.
Domaćih jaja nema jer kokoši zbog suše rijeđe nose jaja. Industrijska koštaju 0,35-0,40 KM po komadu.
Po posljednjim statističkim podacima, vrijednost prodaje poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama u maju 2024. godine iznosila je oko 1,1 miliona KM, što u poređenju sa istim mjesecom prethodne godine predstavlja smanjenje od 9,4 posto. U poređenju sa aprilom 2024. godine, vrijednost prodaje u maju 2024. godine veća je za 2,9 posto.
U strukturi ukupne prodaje poljoprivrednih proizvodnje na zelenim pijacama u maju ove godine, povrće je učestvovalo sa 33,6 posto, voće sa 20,1 posto, mlijeko i mliječni proizvodi sa 18,3 posto, grupa ostali proizvodi sa 11,6 posto, živina i jaja sa 7,5 posto, med i vosak sa 4,1 posto, žita i proizvodi od žita sa 2,7 posto, prerađevine voća sa 1,3 posto i grožđe sa 0,8 posto.