Dva pacijenta više ne moraju da uzimaju lijekove protiv HIV-a pošto je virus iščeznuo iz njihovih tijela nakon što im je obavljeno presađivanje koštane srži – najnovije je otkriće u medicinskim krugovima.
Jedan od pacijenata živi četiri mjeseca bez lijekova, ali nema nikakvih znakova da se virus vratio.
Američki ljekarski tim iz Brigama upozorio je da je prerano da se govori o lijeku, pošto virus može da se vrati u bilo kom trenutku.
Potpuno uklanjanje HIV-a veoma je teško postići zato što se on krije u ljudskoj DNK i za sebe stvara nedodirljive “rezervoare”. Dr Timoti Henrih rekao je da rezultati postoje, ali i dodao:
“Nismo dokazali da imamo lijek, treba nam duže praćenje cijele priče.” Ipak, on je optimistično dodao:
“Jedino što sa sigurnošću možemo reći jeste da se virus ne vraća godinu ili dvije nakon što prestanete sa lijekovima i da su šanse da se virus vrati veoma male”, kaže dr Henrih i dodaje: “Prerano je reći da smo pronašli lijek protiv HIV-a.”
Henrih je istakao da se virus može kriti u tkivu mozga ili gastrointestinalnom traktu.
“Ako se virus vrati, to će ukazati na činjenicu da su i ostala mjesta važni rezervoari infekcije”, kaže on.
Antiretroviralni lijekovi onemogućavaju virusu da uđe u krvotok, ali čim dejstvo lijekova prestane, virus se vraća. Dvojica muškaraca, čiji identiteti nisu objavljeni, žive sa HIV-om oko 30 godina.
Obojica su oboljela od raka, zbog čega je bilo potrebno da im se izvrši presađivanje srži. Poslije transplantacije, HIV nije detektovan u krvotoku jednog pacijenta dvije godine, a kod drugog pune četiri godine, prenose Nezavisne.
Stručnjaci smatraju da je prerano da se govori o lijeku protiv HIV-a i podsjećaju da je ovo veoma skup tretman koji prati stopa smrtnosti od 15 do 20 odsto u prvih pet godina poslije presađivanja koštane srži. To se dešava kada nove imunološke ćelije iz presađene koštane srži počnu da napadaju ostatak tijela, jer ga smatraju stranim.
(Vijesti.ba)