Prognozira se između 30 i 60 litara kiše po metru kvadratnom, što predstavlja ozbiljan rizik za područja koja su već pogođena poplavama. Meteorolozi upozoravaju na mogućnost bujičnih potoka i klizišta, što može dodatno ugroziti živote, imovinu i infrastrukturu.
Preporuke Svjetske meteorološke organizacije (WMO) uključuju mjere opreza i spremnosti za građane na ugroženim područjima. Preporučuje se da stanovništvo bude spremno zaštititi sebe i svoju imovinu, s obzirom na to da su plavljenje stambenih objekata i saobraćajnih mreža moguće posljedice ovih padavina. Osim toga, može doći do poremećaja u snabdijevanju električnom energijom, vodom i komunikacijama.
Stanovnici bi trebali biti spremni na eventualne evakuacije u slučaju ekstremnih uslova, dok se vozačima savjetuje poseban oprez zbog smanjene vidljivosti i mogućnosti nekontrolisanog kretanja vozila uslijed visokih nivoa vode na putevima.
Vlasti pozivaju građane da prate daljnje informacije i savjete od strane nadležnih službi kako bi na vrijeme poduzeli sve potrebne mjere za zaštitu.
Sladić: Intenzivnije padavine ponovo i prolazno se očekuju i na sjeverozapadu i sjeveru Hercegovine
Nažalost, konsenzus sva tri korištena prognozna modela (ICON, ECMWF i GFS) govore da novi val obilnijih padavina očekujemo u noći s utorka na srijedu koji će se od zapada premještati prema jugoistoku. Izraženo visinsko strujanje s jugozapada dovlači veće količine vlage s Mediterana i u ovakvim uslovima ponovo najviše su pogođena područja Hercegovine. Posmatrajući strujanje zraka kao i vlagu kroz vertikalni presjek atmosfere, najobilnije padavine su u područjima uz Jadran, kao i na krajnjem jugu te istoku Hercegovine, gdje će one biti praćene grmljavinom, uzimajući u obzir koliko je dostupno toplotne energije, prije svega od mora.
Intenzivnije padavine, nažalost, ponovo i prolazno se očekuju i na sjeverozapadu i sjeveru Hercegovine, odnosno u područjima koja su već žestoko zahvaćena, a recimo da je to sjeverna granica očekivane padavinske zone.
Ipak, postoje razlike. U odnosu na noć na petak, nemamo veće pristizanje hladnijeg zraka po visini pa je strujanje nešto slabije u odnosu na prošli put, pogotovo u nižim slojevima, a nemamo ni prizemne ciklone u Jadranu kao u petak. Stoga, za očekivati je da centralni dio Bosne (Kiseljak i sjevernije) ipak prođe sa znatno manjim količinama padavina te manjim rizikom ovog puta, ali ne i bez jednog jačeg, prolaznog pljuska.
Smirenje padavina očekuje se u prijepodnevnim satima srijede.
Brojna upozorenja nadležnih hidrometeoroloških službi su izdata, pa ih ozbiljno shvatimo ovog puta. Nije zgoreg ponovo ih podijeliti – napisao je Sladić na svom Facebook profilu.