Nedjelja, 6 listopada, 2024

Neka gori BiH, samo nek´ je dejtonska!?

Preporučeno

Eksperti tvrde da je suštinski problem pri koordinaciji protivpožarnog djelovanja u Bosni i Hercegovini logika prema kojoj država može izgorjeti, ali se njeno komplikovano ustavno uređenje ne smije dovoditi u pitanje.

Sa požarima kod Jablanice, na tzv. Prenjskim vratima, bori se oko 120 vatrogasaca i mještana koji su se dobrovoljno organizovali kako bi pomogli u savladavanju vatrene stihije. U gašenju požara učestvovali su i zastarjeli helikopteri Oružanih snaga (OS) BiH.

Ispostavilo se da su mnogi od problema koji su prošle godine otežavali gašenje požara prisutni i u ljeto 2013. Iz entitetskih uprava civilne zaštite, međutim, uvjeravaju da se nevolje sa požarima iz 2012. godine više neće ponoviti.

“Mislim da je dosta toga urađeno po preporuci Federalnog štaba civilne zaštite u vezi sa provođenjem preventivnih mjera u lokalnim zajednicama, odnosno kantonima i kod privrednih društava koja gazduju ili upravljaju šumskim fondom. Imamo informaciju da je većina tih firmi organizovala svoje osmatračke službe te osigurala određene resurse za gašenje početnih požara”, izjavio je za BH radio 1 direktor Federalne uprave civilne zaštite Alija Tihić.

Upravo se čita:  Meteorolozi upozoravaju: Slijedi prestanak padavina, ali pred nama je hladna noć, biće mraza lokalno... Miholjskog ljeta još nema na vidiku

pozar jablanica

Direktor Civilne zaštite Republike Srpske Milimir Doder tvrdi da se i u RS proteklih 12 mjeseci radilo na boljem opremanju timova.

“Što se tiče samih vatrogasnih jedinica, one su prilično dobro opremljene. Imamo mi i modernu opremu i obučene vatrogasce, ali to nije dovoljno kad nastanu požari velikih razmjera na nepristupačnim terenima”, kazao je Doder.

Šumske požare u BiH prošle godine gasili su helikopteri iz Rusije i Turske te kanaderi iz Hrvatske, a bh. zvaničnici su govorili kako se ljeto 2013. godine ne smije dočekati bez sopstvenih letjelica. No, ljeto je došlo, s ljetom i prvi požari, a BiH se ponovo oslanja na međunarodnu pomoć, konkretno na hrvatske kanadere.

Upravo se čita:  Milorad Dodik uplatio po 50.000 KM svim lokalnim zajednicama pogođenim poplavama

Posebna komisija Savjeta ministara BiH još od prošle godine razmatra moguća rješenja za borbu protiv šumskih požara, a do 15. avgusta (2013.) trebalo bi da predloži i tipove protivpožarnih letjelica. No, nadležni u BiH ne mogu se dogovoriti sa kog će se nivoa, državnog ili entitetskog, upravljati specijalizovanim letjelicama.

Komandant Federalnog štaba civilne zaštite Jerko Ivanković-Lijanović zato kaže da će, ukoliko ne bude političkog dogovora da se letjelicama upravlja s državnog nivoa, Federacija BiH sama ući u projekat kupovine kanadera ili helikoptera za gašenje požara. O nabavci letjelica o sopstvenom trošku razmišljaju i nadležni u RS.

Iako Sektor za zaštitu i spasavanje pri Ministarstvu bezbjednosti BiH nastoji koordinirati rad nadležnih za borbu protiv požara na različitim nivoima, u proteklom periodu nije bilo velikog uspjeha, kaže za Deutsche Welle pomoćnik ministra bezbjednosti za zaštitu i spasavanje Samir Agić.

Upravo se čita:  Razmjeri poplava u Visokom: „Ovo je nešto nezapamćeno“

“Državne institucije pomogle su lokalnim strukturama da bez poreskih i carinskih dadžbina uvezu veći broj materijalno-tehničkih sredstava i tu je bilo uspjeha”, kaže Agić.

“Međutim, nismo zadovoljni sistemom koordinacije, obuke i opremanja koji je u ovako decentraliziranom uređenju BiH izuzetno komplikovan. Nismo zadovoljni ni sistemom raspodjele sredstava za vatrogastvo. Svake godine skupo učimo lekcije, ali znanje ne možemo primijeniti zbog komplikovanog uređenja BiH.”

Stručnjaci ne osporavaju da u borbi protiv požara treba imati odgovarajuća materijalno-tehnička sredstva, ali tvrde da je preventivno djelovanje mnogo važnije. U tom smislu ističu značaj edukacije na svim nivoima, upozoravanja, a potom i drastičnog kažnjavanja svih onih koji izazivaju požare.

Izvor: DW

Interesantno za vas

Izdvajamo

Izdvajamo

Plenković: Hrvatska donira 10 miliona eura za sanaciju šteta od poplava u BiH

Vlada Hrvatske je na današnjoj telefonskoj sjednici donijela odluku o upućivanju humanitarne pomoći stanovništvu na poplavama pogođenim područjima u...

Još vijesti za vas